Teadlikkus enneagsetest sündidest on jätkuvalt madal ({{commentsTotal}})

Ülemaailmselt sünnib iga kümnes laps enneaegselt. Vaatamata aga enneaegsete sündide suurele osakaalule on ühiskonna teadlikus enneaegsesusest jätkuvalt madal.

Eestis sünnib aastas ligi 700 last enneaegselt ehk enne 37. rasedusnädalat. Umbes 170 neist sünnib aga sügavalt enneaegsena ehk enne 32. rasedusnädalt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üle 90 protsendi enneagsetest lastest suudetakse päästa.

"Eesti osas on meil väga tasemel arstiabi ja vähemoluline ei ole ka see, et, eriti just viimastel aastatel, on pered väga palju ravisse kaasatud," rääkis MTÜ Enneaegsed Lapsed liige Triinu Kalle.

Selleks, et rõhutada perekeskse ravi tähtsust haiglates ning teadvustada enneaegset sündi ja sellega kaasnevaid riske, tähistati neljapäeval ülemaailmset enneaegsete päeva.

Kolme lapse emal Annely Johansonil sündis üks laps enneaegsena, 28 nädala vanuselt. Sünnihetkel kaalus poeg Aaro natuke üle 1,3 kilogrammi ning oli üksnes 40 sentimeetrit pikk. Viimase kolme kuuga on Aaro tublisti kosunud, kaaludes nüüd juba 3,6 kilogrammi ja olles 50 sentimeetri pikkune.

Enneaegse sünni päeva puhul värvusid suured maamärgid üle maailma lilladesse toonidesse. Rõuges värviti enneaegsete päeva puhul lillaks pesapuu.

Toimetaja: Merili NaelVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Andmeanalüüs: mees- või naisülemus – kumb on parem?

Kas eestlaste seas mõjutab arvamust oma ülemusest ülemuse sugu? Ülemuse omadused on olulised iga töötaja jaoks ja on tähtis, et jagatakse sarnaseid väärtushinnanguid. Erinevused võivad olla tingitud ka soost – kas see vastas tõele ka 2010. aastal? Seda uurisid Tartu ülikooli tudengid analüüsides sotsiaalteaduslikke andmeid.

Lasteaiaõpetajad peavad õpetust lapsekeskseks, kuid uuring näitab muud

Kuigi lasteaiaõpetajad on enda sõnul omaks võtnud 2008. aastal jõustunud õppekavas välja toodud lapsekeskse kasvatuse põhimõtted, ei lähe see kokku vaatlejate arvamusega, selgub värskelt kaitstud doktoritööst.