Teadlikkus enneagsetest sündidest on jätkuvalt madal ({{commentsTotal}})

Ülemaailmselt sünnib iga kümnes laps enneaegselt. Vaatamata aga enneaegsete sündide suurele osakaalule on ühiskonna teadlikus enneaegsesusest jätkuvalt madal.

Eestis sünnib aastas ligi 700 last enneaegselt ehk enne 37. rasedusnädalat. Umbes 170 neist sünnib aga sügavalt enneaegsena ehk enne 32. rasedusnädalt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üle 90 protsendi enneagsetest lastest suudetakse päästa.

"Eesti osas on meil väga tasemel arstiabi ja vähemoluline ei ole ka see, et, eriti just viimastel aastatel, on pered väga palju ravisse kaasatud," rääkis MTÜ Enneaegsed Lapsed liige Triinu Kalle.

Selleks, et rõhutada perekeskse ravi tähtsust haiglates ning teadvustada enneaegset sündi ja sellega kaasnevaid riske, tähistati neljapäeval ülemaailmset enneaegsete päeva.

Kolme lapse emal Annely Johansonil sündis üks laps enneaegsena, 28 nädala vanuselt. Sünnihetkel kaalus poeg Aaro natuke üle 1,3 kilogrammi ning oli üksnes 40 sentimeetrit pikk. Viimase kolme kuuga on Aaro tublisti kosunud, kaaludes nüüd juba 3,6 kilogrammi ja olles 50 sentimeetri pikkune.

Enneaegse sünni päeva puhul värvusid suured maamärgid üle maailma lilladesse toonidesse. Rõuges värviti enneaegsete päeva puhul lillaks pesapuu.

Toimetaja: Merili NaelPuuviljad võisid anda hoogu primaatide aju suurenemisele

Inimeste eellaste ja teiste primaatide ajumaht hakkas kasvama puuviljarikka toidusedeli toel, selgub kümneid primaate hõlmanud uuringust. Ajukoore suurust indiviidi ümbritseva sotsiaalse rühmaga seostav Robin Dunbar peab tööd näiteks halvasti tehtud eeltööst.

Psühholoog: sobimatu õpikeskkond tekitab koolinoortes depressiooni

Märtsi-aprilli Horisondile antud intervjuus viitab Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse teadur Grete Arro, et tänasel koolisüsteemil on oma roll selles, miks 12–19-aastased Eesti noored tarvitavad rohkem kui eales varem rahusteid ja antidepressante.

WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud

Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.