Uudne kapsel hõlbustab ravikuuride läbiviimist ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Bellinger et al./Science Translational Medicine

Kindla graafiku alusel regulaarselt tablettide neelamine võib olla väljakutseks isegi nooremale põlvkonnale, saati siis näiteks Alzheimeri tõbe põdevatele vanuritele. Rühm teadlasi on loonud nüüd suu kaudu manustatava kapsli, mis püsib aeglaselt arstirohtu vabastades soolestikus mitmeid nädalaid. Lahendust saaks kasutada ka malaaria tõrjumiseks.

''Uuringud on näidanud, et suukaudseid ravimeid võtvatest inimestest suudavad ravigraafikust täpselt kinni pidada vähem kui pooled. Kui meil õnnestub nüüdisaegse tehnoloogia abil arstimite mõju pikendada ja manustada pikema perioodi vältel ühe tabletiga ravimit mitme päeva või isegi nädal vältel, on see seega suur samm edasi,'' leidis Massachusettsi tehnoloogiainstituudi (MIT) järeldoktor ja uut lahendust kirjeldava uurimuse kaasautor Tyler Grant ERR Novaatorile antud intervjuus.

Eelnevad katsed suu kaudu manustatavaid ravimeid pikemat aega kehas hoida pole olnud väga viljakad. Nagu ilmselt igaüks tunnistada võib, mis suu kaudu sisse läheb, tuleb reeglina teisest otsast õige pea, tavaliselt 1-1,5 päeva pärast, ka välja. ''Kui tahad, et miski püsiks seal kauem, veeretad sa justkui kaljurahnu ülesmäge. Samal ajal üritab soolestik lagundada kõike, mis sinna satub,'' nentis Grant. Nii pole tema sõnul imekspandav, et heakskiidu leidnud suu kaudu manustatavad ravimid ei pea soolestikus vastu eriliselt kauem kui toit.

MIT teadlased eesotsas Robert Langeriga poolt ajakirjas Science Translational Medicine esitletav kapsel vabastas ravimit sigade soolestikus aga ka veel kümme päeva hiljem. Granti hinnangul on edasise arendustööga realistlik pikendada seda ühe kuuni. Lahendust näitlikustavates katsetes kasutati seda malaariaravimi ivermektiini manustamiseks. ''Farmaatsiatööstus on loonud malaaria tõrjumiseks äärmiselt tõhusaid ravimeid. Ent kui neid ei kasutata piisavalt laialdaselt, ei avaldu nende potentsiaal täiel määral,'' sõnas järeldoktor.

Näiteks, kui veres leidub ivermektiini piisavalt palju, surevad inimest hammustanud sääsed, parasiitidest rääkimata, enne, kui nood jõuavad nakatada kedagi teist. Laiaulatuslikumad kampaaniad võiksid viia seega piirkondlikult malaaria elimineerimiseni või vähemalt parasiitide leviku olulise piiramiseni.

Väliselt meenutab töörühma loodud kapsel tüüpilist arstimit. Sileda välispinna all peitub aga kokkuvolditud kuueharulist tähekest meenutav struktuur. Igasse harru on omakorda pakitud kübeke ravimit. Vastavalt sellele, kuidas soolhape pilli lahustab, muutub see piisavalt kogukaks, et soolestikku pidama jääda; ja hakata seejärel aeglaselt ivermektiini vabastama. Viimaks murduvad harud kapsli põhiosa küljest ning tablett väljutatakse juba loomulikul teel.

Grant märkis, et analoogset lahendust saaks kasutada näiteks ka HIV, diabeedi, epilepsia ja mitmete psühhiaatriliste häirete sümptomite leevendamiseks kasutatavate ravimite manustamiseks. ''Muidugi, fundamentaalselt oleme me piiratud kapsli suurusega ehk suuremate doosidega läheb mõneti raskemaks. Ent süsteem on olemuslikult modulaarne, mistõttu on selle kohandamine teiste tahkel kujul kasutatavate ravimite manustamiseks siiski võrdlemisi lihtne,'' märkis Grant.

Uudse ravimikapslini jõudmine võttis pea neli aastat. Sarnaselt mitmetele teistele MIT-projektidele kasvas selle käigus väljatöötatud tehnoloogiate arv piisavalt suureks, et anda aluse neis kasulõikava biotehnoloogia ettevõtte sünniks. ''Töötame praegu selle nimel, et alustada juba õige pea esimesi kliinilisi katseid,'' sõnas järeldoktor. Käimasoleva arendustöö detaile Grant ärisaladuste kaitse tõttu avaldama ei soostunud.Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.