Leedlamp meelitab putukaid hõõglambist vähem ({{commentsTotal}})

Putukad tulevad õhtul ja öösel ikka valguse peale kohale, kui on putukarohke aastaaeg. Nüüd selgub, et modernne leedlamp tõmbab putukaid ligi siiski märksa vähem kui traditsiooniline hõõglamp.

Seesuguse avastuse tegid inglise teadlased Bristoli ülikoolist, kes soovivad nüüd asja edasi uurida, et välja selgitada, kas lambivalikuga saab vähendada ka inimeste kokkupuutevõimalusi niisuguste putukatega, kes levitavad näiteks malaariat või Zika palavikku.

Andy Wakefield ja ta kolleegid seadsid mitmele poole Edela-Inglismaale üles putukalõkse, mida valgustasid kas hõõg-, kompaktluminofoor- või leedlambid. Lõksudesse kogunes üle 4000 putuka, kelle liigilise kuuluvuse teadlased ka määrasid.

Selgus, et leedlampide juures langes lõksu neli korda vähem putukaid kui hõõglampide juures ja kaks korda vähem kui kompaktluminofoor- ehk kõnekeelsemalt säästulampide juures.

Teadlased juhivad ajakirjas Ecology and Evolution tähelepanu, et sääseperekonda Culicoides kuuluvate liikide isenditest, kellest mõned levitavad ka loomade haigusi, kogunes tervelt 80 protsenti hõõglampide juurde, 15 protsenti kompaktluminofoorlampide juurde ja ainult viis protsenti leedlampide juurde.

Wakefield ja ta kolleegid ei oska seletada, miks eelistavad putukad just hõõgniidi valgust, aga kahtlustavad, et oma osa on siin hõõglambist eralduval suuremal soojusel. Soojust võivad putukad pidada märgiks loomade olemasolust, kelle verd nad sooviksid imeda.

Uurimistööd rahastasid Briti looduskeskkonna uuringunõukogu ja lambitootja Integral LED. Ettevõtte turundusdirektor Sanjiv Kotecha ütles, et on tulemustega rahul.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaKuula, mis häält teevad lohukivid

Mis on lohukivid? Kuidas lohukivid seostuvad loodusmaastiku, üksteise ja muististega? Millist häält lohukivid teevad? Millist tüüpi kividega on kõige tõhusam lohke kivi sisse toksida? Kui kaua ühe lohu tegemine üldse aega võtab?

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Ka emased tihased laulavad

Talvise pööripäeva järel päevade pikenedes hakkavad linnud üha aktiivsemalt laulma. Kui mitte varem, siis hiljemalt jaanuari lõpu päikselistel päevadel võib rasva- ja sinitihaseid laulmas kuulda.