Leedlamp meelitab putukaid hõõglambist vähem ({{commentsTotal}})

Putukad tulevad õhtul ja öösel ikka valguse peale kohale, kui on putukarohke aastaaeg. Nüüd selgub, et modernne leedlamp tõmbab putukaid ligi siiski märksa vähem kui traditsiooniline hõõglamp.

Seesuguse avastuse tegid inglise teadlased Bristoli ülikoolist, kes soovivad nüüd asja edasi uurida, et välja selgitada, kas lambivalikuga saab vähendada ka inimeste kokkupuutevõimalusi niisuguste putukatega, kes levitavad näiteks malaariat või Zika palavikku.

Andy Wakefield ja ta kolleegid seadsid mitmele poole Edela-Inglismaale üles putukalõkse, mida valgustasid kas hõõg-, kompaktluminofoor- või leedlambid. Lõksudesse kogunes üle 4000 putuka, kelle liigilise kuuluvuse teadlased ka määrasid.

Selgus, et leedlampide juures langes lõksu neli korda vähem putukaid kui hõõglampide juures ja kaks korda vähem kui kompaktluminofoor- ehk kõnekeelsemalt säästulampide juures.

Teadlased juhivad ajakirjas Ecology and Evolution tähelepanu, et sääseperekonda Culicoides kuuluvate liikide isenditest, kellest mõned levitavad ka loomade haigusi, kogunes tervelt 80 protsenti hõõglampide juurde, 15 protsenti kompaktluminofoorlampide juurde ja ainult viis protsenti leedlampide juurde.

Wakefield ja ta kolleegid ei oska seletada, miks eelistavad putukad just hõõgniidi valgust, aga kahtlustavad, et oma osa on siin hõõglambist eralduval suuremal soojusel. Soojust võivad putukad pidada märgiks loomade olemasolust, kelle verd nad sooviksid imeda.

Uurimistööd rahastasid Briti looduskeskkonna uuringunõukogu ja lambitootja Integral LED. Ettevõtte turundusdirektor Sanjiv Kotecha ütles, et on tulemustega rahul.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.