Diabeediliidu juhataja: paljud Eesti diabeetikud pole oma haigusest teadlikud ({{commentsTotal}})

Esmaspäeval, 14. novembril tähistatakse rahvusvahelist diabeedipäeva. Eesti diabeediliidu juhataja Ulvi Tammer-Jäätes nentis, et umbes pooled Eesti diabeetikud ja eeldiabeediga inimesed pole oma haigusest teadlikud.

Täpset diabeetikute arvu Eestis ei teata. ''Paljudel on diabeet veel avastamata, aga me opereerime arvuga 80—90 tuhat inimest /.../ Me arvame, et umbes pooled inimesed on sellised, kes ei tea veel, et neil on eeldiabeet või diabeet juba olemas'' märkis Tammer Jäätes saates ''Terevisioon''.

''Esimesteks tunnusteks on eelkõige suu kuivamine, joogijanu, aga need sümptomid võivad olla ka kergelt väljendunud ja inimene ei pruugigi neid alguses tähele panna. Soovitame minna ikkagi kõigil inimestel, kelle on vanust üle 40 ja lähisugulastel olnud diabeet; häireid ainevahetuses, oma veresuhkru taset kontrollima,'' rõhutas Tammer-Jäätes.

Kuigi diabeeti on mitut liiki, kasvatab seejuures pärilik eelsoodumus diabeeti haigestumise riski olulisel määral. Alloleval graafikul on näha Tartu ülikooli Eesti geenivaramu koostatud joonis, mis näitab II tüübi diabeedi levikut üle neljakümne aastaste inimeste seas vastavalt nende kehakaalule ja geneetilise riski tasemele.

KMI ...–25: normaalkaalus
KMI 25–30: ülekaaluline
KMI 30–35: rasvunud
KMI 35–...: tugevalt rasvunud

Tammer-Jäätes tõi välja, et diabeedi raviks kasutatavad ravimid lähevad iga aastaga üha paremaks. Eesti pole aga paraku piisavalt arenenud riik, et saaks pakkuda diabeetikutele kõige kaasaegsemaid ravimeid. Samal ajal kasvab aga sarnaselt teistele arenenud riikidele jätkuvalt diabeetikute arv. Seda eeskätt II tüüpi diabeedi arvelt.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.