ÜRO: 2016 on tõenäoliselt teadaolevaist kuumim aasta ({{commentsTotal}})

Põud Paraguays.
Põud Paraguays. Autor/allikas: Jorge Adorno/Reuters/Scanpix

Lõppevast aastast kujuneb suure tõenäosusega kuumim dokumenteeritud aasta, teatas ÜRO esmaspäeval.

2016. aasta keskmine temperatuur on prognoosi kohaselt 1,2 kraadi Celsiuse järgi kõrgem tööstusrevolutsiooni eelsest tasemest, mis tähendab, et 17 kuumimast dokumenteeritud aastast 16 leidsid aset käimasoleval sajandil, teatas ÜRO Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO), lisades, et 17 kõige soojemast dokumenteeritud aastast on 16 olnud sel sajandil.

"Uus aasta ja uus rekord. 2015. aasta kõrged temperatuurid saavad sel aastal suure tõenäosusega löödud," ütles WMO peasekretär Petteri Taalas.

ÜRO hoiatas Marrakeshi kliimafoorumil katastroofiliste tagajärgede eest, kui kliima soojenemist ei suudeta peatada.

2016. aasta algul tõstis temperatuure ilmastikunähtus El Niño, kuid temperatuurid püsisid kõrgel ka pärast selle mõju taandumist. Venemaa arktilistes piirkondades oli temperatuur pikaajalisest keskmisest paiguti 6-7 kraadi, mujal Venemaa Arktikas, Alaskal ja Kanada loodeosas vähemalt kolm kraadi kõrgem.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: BNSPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.