Kristjan Port: vanust ei suuda infomerre uputada isegi Hollywoodi staarid ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Brian McKechnie/Creative Commons

Keskiga olevat periood elus, kui vanus hakkab välja paistma keskkohast. Mõnes ametis võib keskea välja paistmine langetada konkurentsivõimet. Olgu viie aasta tagune näide, milles esitas keskealine USA näitlejanna Amazoni vastu miljoni dollari suuruse kaebuse.

Pahameele põhjuseks oli online-kaubamaja omandusse kuuluv interneti filmi andmebaas ehk IMDb, milles kuvati muu olulise filmiinfo kõrval ka daami sünnipäeva. Selle detaili oli näitlejanna teadlikult kõikidest ankeetidest välja jätnud. Infoajastu väsimatud robotid olid selle siiski viksilt välja selgitanud. Naine väitis, et sünnipäeva info avalikustamine kahjustas tema turuväärtust.

Võib ju vaielda, et miks ta ei pöördunud kaebusega vanuse põhjal näitlejaid diskrimineeriva filmitööstuse vastu, aga ilmselt sai ta isegi aru, millise ukse taga rusikaga paugutades võib keegi teda kuulda võtta. Samas ei pea vaidlema selle üle, kas nimetatud isik käitus tühise kapriisitarina. Iga neljas ameeriklanna on üle neljakümnene, aga selles vanuses näitlejannadest saab ametikohast tööd vaid iga üheksas.

Meeste puhul esineb tööhõives näitlejate seas sama palju üle 40-aastaseid, kui neid on populatsioonis, mis viitab diskrimineerimise puudumisele. Samal ajal tõrjub mingi nähtamatu käsi keskealiseid naisnäitlejaid stuudio ukse taha. Pole siis ime, miks püüavad naisnäitlejad oma vanust andmekogudes varjata. Paraku on vanust kaasajal varjata väga raske.

Meie kangelanna kohtulugu lõppes paar aastat hiljem viljatult. Loo huvitavaks puändiks oli veel asjaolu, et näitlejanna püüdis varjata oma tegelikku nime ja kohtule tehtud avalduses oli vaide üheks pooleks nn anonüümne Jane Doe. Kohtunikule see ei meeldinud ja daami nimi muutus avalikuks teabeks, paljastades talle täiendava ebamugavusena tegeliku Vietnami päritolu nime, mida oli ta püüdnud varjata ameerikalikuma kunstnikunimega. Sedagi oma turuväärtuse kaitsmise nimel. Paraku infoajastul sosistab isegi tuul saladusi.

Üks katse näitlejannasid vanuse diskrimineerimise vastu kaitsta sündis septembris Californias ehk kogu maailma filmitööstuse keskuses. Osariigi kuberner allkirjastas seaduse, mis kohustab 2017. aasta algusest meelelahutusportaalidel ja muu hulgas IMDb-l eemaldama esimese palve peale avalikult nähtavast andmekogust paluja vanuse ja sünnikuupäeva. Seadus kehtib meelelahutustööstuse esindajatele, kuhu kuulub lisaks näitlejatele mitmete vanuse poolt potentsiaalselt puretavate erialade esindajaid.

Seaduse eest seisid näitlejaid esindanud ametühing ja erinevad esindusgrupid. Paraku ei paranda seadus olukorda, vaid loob pigem uut segadust. Seis on vastuoluline, sest seaduse järgi ei tohi vanusepõhiselt nagunii töötajaid diskrimineerida. Kuid seda seadust on praktilise elu nüansirohkuse tõttu kinostuudiote suhtes keeruline kehtestada.

Samal ajal ei saa näiteks seal samas Californias peakorterit pidavale Wikimediale ette kirjutada, mida maailm nende andmebaasi kokku kirjutab või kustutab. Tegelikult ei saa sama keelata isegi IMDb-le, viitega põhiõiguslikule sõnavabadusele. Pakutud seadus toimikski vaid juhul, kui näitlejal on IMDB-ga rahaline kliendisuhe. Siis saab konstitutsiooni asemel viidata võlaõiguslikule suhtele, mida reguleeriks vanuse avaldamise küsimuses California seadus.

IMDB ei esinda mingilgi moel vanust diskrimineerivat osapoolt ja ilmselt tajudes, et on kistud võõrasse tülli, esitas äsja omapoolse vaide, milles väidab, et pakutud seadus probleemi ei lahenda, küll aga riivab nende õiguseid. Andmebaasi pidajad viitavad USA konstitutsiooni esimesele, sõna- ja eneseväljenduse vabadust kaitsvale pügalale ning lisaks veel kaubandust ja äritegevust kaitsvale paragrahvile, millega on konfliktis osariigi uus seadus. Pealegi saavad tasulist teenust kasutavad näitlejad viimased viis aastat korrastada ise oma andmebaasi kirjeid.

Vanusega pidi juhtuma kolm asja. Esiteks kannatab mälu. Ja siis olid veel need kaks asja, mis ei tule meelde. Siiski, üks vist oli vanus.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalSotsiaalmeedia keskkonna tarnija peab hiljemalt 24 tundi pärast vastava märgukirja saamist vastava sisuga materjali eetrist eemaldama.Sotsiaalmeedia keskkonna tarnija peab hiljemalt 24 tundi pärast vastava märgukirja saamist vastava sisuga materjali eetrist eemaldama.
Infoteadlane: närvidele käiva sõbra vaigistamisega teed iseendale karuteene

Valeuudiste, pettuste ja muu madala kvaliteediga info üha laienevat levikut saab selgitada inimeste piiratud tähelepanu ja informatsiooni üleküllusega. Valeinfo leviku piiramiseks ei piisa vaid inimeste eluterve kriitikameele arendamisest, tarvis läheb ka sotsiaalmeedia ettevõtete senisest jõulisemat sekkumist, selgub värskest teadustööst.

Vanalinna päevade avamineVanalinna päevade avamine
Postkommunismi varjud: vene elanikkonda iseloomustab endiselt skeptitsism

Kuigi peale valimisaktiivsuse on viimase 12 aasta jooksul suurenenud ka inimeste osalemine kodanikualgatustes, on Eesti elanikkond endiselt pigem võõrandunud ja skeptiline, selgub Tartu ülikooli ühiskonnateadlaste tehtud analüüsist. Siin mängib olulist rolli ka rahvuseline lõhe, mis on muutnud just siin elavad venelased pigem vaikselt protestivateks kui aktiivseteks kodanikeks.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.