Rõivatööstuse tulevikutehnoloogiad pakuvad personaalsemat lähenemist ({{commentsTotal}})

Kas tulevik on rõivaste päralt, mis ei kulu ega kortsu? Mitte ainult. Funktsionaalsed erirõivad võivad anda infot sellegi kohta, kuidas kandja end tunneb. Rõivatööstuses kasutatavad tehnoloogiad ja materjalid muutuvad üha nutikamaks. Nende võimaluste ära kasutamine nõuab taipu nii tootjatelt kui ka tarbijatelt.

Rõivatööstuse uuemad arengud leiavad rakendust kõige kiiremini funktsionaalsete erirõivaste valmistamisel. Siinkohal pööratakse erilist tähelepanu materjalidele, mis peavad peale kulumiskindluse andma kandja kohta sageli ka infot. Näiteks meditsiini- või militaarvaldkonnas võib olla oluline, et kanga lõimedes või värvis sisalduvad andurid annaks infot kandja enesetunde kohta.

''Rõivatööstuses on koostöö teadusasutuste ja laboritega mitte ainult vajalik, vaid suisa kohustuslik. Eri turgudest tulenevalt on erinevad nõuded, mida kangaid arendades täita. Siinkohal on meile oluline kaasa rääkida, mida ja kuidas me arendame, et tagada kangaste ohutus,'' rääkis lasterõivaid tootva Huppa OÜ brändi juht Marika-My Laid.

Huppa on koostöös Tallinna tehnikakõrgkooliga testinud oma kangaste kulumiskindlust. ''Funktsionaalsete kangaste puhul peaks ülerõivad olema veekindlad ja hingavad, et laps ei higistaks ega saaks märjaks. Kangad on töödeldud teatud ainetega. Täna teemegi laboritega koostööd, et testida ja pidada järge, et need ained, millega kangad on töödeldud, vastaksid nõuetele ja ei sisaldaks ühendeid, mis on mürgised. See pole ka ühekordne arendamine vaid pidev töö,'' rääkis Laid.

Tallinna tehnikakõrgkooli dotsent Ada Traumann paneb tarbijatele südamele, et kui tootja on oma materjale põhjalikult katsetanud, tuleks võtta igati tõsiselt ka infot, mis rõiva etiketile on kirjutatud. ''Meil on küll võimalus panna toode kuivatisse ja tunniga on see kuiv, aga see võib kahjustada funktsionaalset materjali ja tagajärjeks on see, et oleme selle funktsionaalsuse ära rikkunud,'' selgitas Traumann.

Personaalne rõivatööstus
Rõivatööstuse üks tuntavamaid arenguid seisneb turundustehnoloogiate muutuses. Juba praegu on levinud veebipoodides nn virtuaalsed proovikabiinid.

Tehnikakõrgkoolis on olemas tehnoloogia, mis võimaldab võtta inimeselt korraga 140 mõõtu, et selle põhjal saaks luua just talle sobiva rõivamudeli. ''Inimene astub n-ö kappi, kus kehaskänner mõõdab ta infrapunakiirega üle. Nendest mõõtudest lähtuvalt saame juba järgmisse süsteemi andmed saata ja hakata vastavalt konkreetsele inimfiguurile lõiget konstrueerima,'' rääkis Traumann.

Samalaadne tehnoloogia võib olla abiks ka rõivapoes sobivate riiete leidmisel. Traumanni sõnul täidavad sellist rolli näiteks virtuaalpeeglid, mis võimaldavad vastavalt kliendi mõõtudele proovida eri mudeleid ilma riideid reaalselt selga panemata.

Toimetaja: Piret Ehrenpreis, Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.