Vanemaid bonoboid kimbutab kaugnägelikkus ({{commentsTotal}})

Vanemad inimesed panevad sageli tähele, et lähemal asuvad asjad ei paista enam nii selgelt ja lehelugemiseks on vaja lugemisprille. Nüüd annavad teadlased teada, et sama lugu on vanemate bonobotega.

Need šimpansite lähisugulased küll ajalehti ei loe, aga nende kaugnägelikkus paistab välja näiteks siis, kui nad kaaslasi soevad. Mida vanemaks bonobo saab, seda kaugemale ta sugemisel esikäppi välja sirutab.

Jaapani teadlased eesotsas Heungjin Ryuga Kyoto ülikoolist avastasid, et kaugnägelikkus kujuneb bonobotel välja umbes 40. eluaasta paiku.

Ryu ja ta primaadiuurijatest kolleegid hakkasid asja vastu huvi tundma, kui märkasid, et nende labori kõige vanem bonobo hoidis kaaslast sugedes käppi väga sirgelt ja kummardus kaaslasele lähemale ainult siis, kui ta midagi tema karvade vahelt suuga eemaldas. Edasine uurimine näitas, et 11- kuni 45-aastaste bonobote seas sõltus käpa sirutuskaugus sugemisel tõesti vanusest.

Ajakirjas Current Biology avaldatud uurimistulemustest võib järeldada, et inimeste kaugnägelikkus ei ole mitte tänapäevaste eluviiside tagajärg ega tarvitse olla seotud rohke lugemise või ekraanivaatamisega. Pigem on tegu loomuliku nähtusega, mis on meil ühine lähemate sugulastega loomariigis.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.