Madu on selgelt näha ka hägusal pildil   ({{commentsTotal}})

Inimesed on head maotundjad. Vähemalt head madude äratundjad. Jaapani teadlaste katsetest selgus, et inimesed märkavad madusid ka üsna hägusate piltide pealt.

Nagoya ülikooli teadlased eesotsas Nobuyuki Kawaiga tegid katseid mitmest eri liiki loomast tehtud piltidega. Igast pildist oli 20 versiooni, esimene täiesti hägustatud, iga järgmine natuke selgem ja viimane juba täiesti terav. Katseisikutele näidati pilte just sellessamas järjekorras, alustades täiesti hägustatust, ja uuriti, mitmendast pildist alates nad looma ära tundsid.

Tuli välja, et just maod tunti ära keskmiselt kuuendalt kuni kaheksandalt pildilt, teised loomad enamasti üheksandalt või kümnendalt pildilt.

Kawai ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et nende uurimistulemus kinnitab niinimetatud maomärkamisteooriat. Selle teooria järgi on inimeste ja teiste primaatide nägemissüsteem evolutsiooni teel omandanud erilise erksuse just madusid ja teisi ohtlikke loomi märkama, sest meie kaugete esivanemate seas jäid just ohtlike loomade aegsamini märkajad eelistatumalt ellu ning pärandasid selle märkamisvõime siis ka oma järglastele edasi.

Kawai kasutas katsetes piltide hägustamiseks ka erilist algoritmi, mis hägustas neil kujutatud loomi igas hägustusjärgus inimsilma jaoks ühepalju. Nii et maomärkamisteooria on nüüd selle võrra taas kord usutavamat kinnitust leidnud.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaÜhe minuti loeng: mis muudab koolilapsed õnnetuks?

Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Video: TalveAkadeemia teaduspäev

Tartus ja Tallinnas toimunud Tudengiteaduse nädal tipnes teaduskeskuses Ahhaa toimuva teaduspäevaga. Ettekandeid tudengite uurimistöödest sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel. Teadustööde selleaastaseks läbivaks märksõnaks oli sel aastal jätkusuutlikkus.

Energiatootjate süsinikuheitmete maht ei kasva

Maailma energiasektori süsinikdioksiidiheitmete hulk ei kasvanud mullu kolmandat aastat järjest.