Seismoloog: Kesk-Itaalia maavärinate laine algas juba 2009. aastal ({{commentsTotal}})

Seismoloog Heidi Soosalu sõnul on Kesk-Itaaliat räsinud maavärinad osa suuremast seismilisest protsessist, mis sai alguse juba 2009. aastal ning mille lõppu on hetkel väga raske prognoosida.

Heidi Soosalu tõdes saates "Terevisioon", et alates augustist Itaalias alanud maavärinate laine algas juba eelmise kümnendi lõpus. "Teadlaste hinnangul võib olla Itaalias käimas doominoefekt, mille algus võib ulatuda aastasse 2009, mil oli eelmine suur maavärin Kesk-Itaalias," selgitas Soosalu.

Seismoloogi hinnangul võib eeldada, et Kesk-Itaalia Apeniinide mäestikusse on viimase saja-aasta jooksul kuhjunud seismilised pinged, mis vabanevad mõlemal pool murrangujoont. "2009. aasta maavärina epitsenter asus, selle aasta augustis toimunud maavärina epitsentrist vaid 30 kilomeetri kaugusel. Uus oktoobris toimunud maavärin jäi jällegi 20 kuni 30 kilomeetrit põhja poole," märkis Soosalu.

Seismoloog lisas, et maavärinate prognoosimine on raske, kuid Soosalu arvates tuleks järgmist suurt üle kuue magnituudilist maavärinat oodata pigem Kesk-Itaalia põhjaosas.

"Uute tõugete prognoosimine on oluline just inimeste eelhoiatamise tõttu /.../ Kuigi Kesk-Itaalias pole maailma mastaabis väga suuri maavärinaid, on piirkonnas palju ajaloolisi hooneid, mis ei pea tõugetele vastu ning pigem muudavad olukorra ohtlikumaks," selgitas Soosalu.

Tema sõnul tuleb Kesk-Itaalias arvestada järeltõugetega ning kriisiolukord pole seal piirkonnas kindlasti läbi. Lisaks tuletas Soosalu meelde, et maavärinad võivad aktiviseerida ka Lõuna-Itaalia vulkaane. "Seda on varemgi täheldatud, et suurem maavärin võib käivitada aktiivse vulkaani," nentis Heidi Soosalu.

Toimetaja: Allan RajaveePuuviljad võisid anda hoogu primaatide aju suurenemisele

Inimeste eellaste ja teiste primaatide ajumaht hakkas kasvama puuviljarikka toidusedeli toel, selgub kümneid primaate hõlmanud uuringust. Ajukoore suurust indiviidi ümbritseva sotsiaalse rühmaga seostav Robin Dunbar peab tööd näiteks halvasti tehtud eeltööst.

Psühholoog: sobimatu õpikeskkond tekitab koolinoortes depressiooni

Märtsi-aprilli Horisondile antud intervjuus viitab Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse teadur Grete Arro, et tänasel koolisüsteemil on oma roll selles, miks 12–19-aastased Eesti noored tarvitavad rohkem kui eales varem rahusteid ja antidepressante.

WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud

Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.