Superarvuti toetab tetraneutroni olemasolu ({{commentsTotal}})

Kui paneme kokku neli neutronit, siis saame kokku tetraneutroni. Seni on see vaid teooria, aga kaks Ameerikas töötavat teadlast on nüüd superarvuti peal senisest kindlamini väljaarvutanud, et selline neljast neutronist koosnev osake on tõesti võimalik.

James Vary ja Andrei Shirokov Iowa osariigiülikoolist kirjutavad ajakirjas Physical Review Letters, et tetraneutron püsib koos väga lühikest aega, ainult 5x10-22 sekundit. See on tõesti kujuteldamatult lühike aeg, aga siiski piisavalt pikk aeg, et kummalist neljaneutronilist moodustist saaks põhimõtteliselt uurida.

Ega üksik neutron väga pikalt püsi, keskmiselt 15 minutiga muundub see teisteks osakesteks, aga huvitav on see, et kahest, kolmest ja viiest neutronist pole lootust niigi püsivat struktuuri kokku panna, kui tundub nüüd neljast neutronist saavat. Võib vabalt olla, et suuruselt järgmine neutronitest moodustunud struktuur on juba neutrontäht. Taevakeha, mis koosneb umbes 1057 neutronist.

Vary ja Shirokovi edukas arvutisimulatsioon lisab usutavust Jaapani ekperimentaatorite teadetele selle aasta alguses, et nad on oma katses tetraneutroneid saanud. Seda enam, et simulatsioonis ilmnevad tetraneutronil mõned üsna samasugused omadused, mis paistsid välja ka katsetes.

Tetraneutron pakub füüsikutele suurt huvi, sest annab võimalusi paremini mõista osakeste vahel mõjuvaid fundamentaaljõude.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.