Valgus võib taimevart mööda juurteni levida ({{commentsTotal}})

Kui olete pettunud, et kogu Eestit katma kavandatud ülikiire internetivõrgu valguskaabli ots siiski päriselt teie kodumajakeseni ei jõua, nagu loodetud, siis võib teid veidi lohutada, aga võibolla ka hoopis hullemini vanduma ajada korea teadlaste väide, et tõenäoliselt liigub valgus justkui mööda kaablit ka teie maja ümber kasvavate taimede sees.

Internet taimedes küll ei levi, aga Hyo-Jun Lee Sõuli rahvusülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Science Signaling, et just piki taimekiude kulgev valgus võib panna taime juured jõudsasti kasvama.

Sellist võimalust uurima ajendas teadlasi tõik, et taimede juurtes, mis asuvad teadupärast maa all üsna pilkases pimeduses, leidub valgusretseptoreid, just nõndasamuti nagu lehtedes ja muudeski maapealsetes osades. Fütokroomide nime all tuntud retseptorid koosnevad valgumolekulist ja selle küljes asuvast valgustundlikust aatomirühmast. Valguse mõjul muudab valgumolekul oma kuju.

Lee ja kolleegid väidavad oma katsete põhjal, et kui müürlooga juurtes asuvad valgusretseptorid valgust saavad, hakkavad selle väikese rohttaime juurerakud tootma rohkem valku nimega HY5, mis omakorda soodustab head juurekasvu. Kui taimedel tekitati mutatsioon, mis fütokroomide tegevust pärssis, siis tekkis juurtes ka HY5-valku vähem ja juured kasvasid jupsakad ja puseriti.

Et kindlaks teha, kas asi on tõesti piki taimevart levivas valguses, juhtisidki teadlased varde optilise kaabli kaudu valgust, hoides taime muidu pimedas. Tundub, et see võte toimis, juured kasvasid ilusti. Saamaks kindlust, et asi on valguses, süstisid teadlased teistes katsetes müürloogavarde ka tuntumaid taimede signaalaineid nagu näiteks sukroosi, aga sellel suuremat mõju ei olnud.

Nii et ega siis muud, kui kasvatada kodust lähima valgusvõrgujaamani liaan? Siiski, päris kindel taimede valgusjuhtivuses veel olla ei saa, sest võib-olla levib juurekasvu ergutav signaal ikkagi hoopis mõne niisuguse aine vahendusel, mida teadlased oma katses veel ei proovinud.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.