Spinatist saab teha miiniotsija ({{commentsTotal}})

Ameerika teadlased on teinud tavalisest spinatitaimest miiniotsija. Selleks tegid nad tavalisest spinatitaimest kõigepealt pisut ebatavalise spinatitaime. Nimelt lisasid nad spinatitaime lehtedesse erilisi süsiniknanotorusid, väikesi torujaid süsiniku molekule.

Kui niisugune nanotorukestega taim imeb juurtega mullast vett, mis sisaldab nitroaromaatseid ühendeid, mida tihti leidub näiteks maamiinides, ja see vesi jõuab koos nende ühenditega lehtedes nanotorudeni ja teadlased valgustavad siis spinatitaimi laseriga, siis hakkavad nanotorukesed helendama, näidates ära, et maapinnas leidub nitroaromaatseid ühendeid ja seega tõenäoliselt ka maamiine. Helendust suudab mõõta ka taimest meetri kaugusel asuv infrapunakaamera.

Massachusettsi tehnikainstituudi teadlased eesotsas Michael Stranoga kirjutavad oma uurimistööst ajakirjas Nature Materials. Uurimistöö seisneb seni vaid laborikatsetes, päris tõelisel miiniväljal ei ole katseid veel tehtud. Kuid lootus on, et kui kahtlastele paikadele nanotorudega rikastatud spinatit külvata, leiame eriti kahtlased maalapid infrapunakaamerate abil üles.

Taimed sobivad pommidetektoriteks väga hästi, sest ajavad tavaliselt oma juured väga suure pinna peale laiali ja koguvad sealt saadud vee varde ja lehtedesse. Teadlased loodavad, et suudavad taimi ka sedamoodi muundada, et neid pole vaja vaadelda infrapunakaamera või mõne muu erilise seadmega. Võibolla õnnestub luua taim, mis lõpetab nitroaromaatsete ühendite peale näiteks fotosünteesi ja kaotab rohelise värvuse. Siis oleks miinistatud paiku näha juba eriti lihtsalt.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaOokean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.