Kohalikud elanikud võtsid enda hoole alla parvest maha jäänud kurepojad ({{commentsTotal}})

Tallinna lähedal võtsid kohalikud elanikud varju alla kolm toonekure poega, kes olid oma parvest maha jäänud. Loodusteadlased ja loomasõbrad aga vaidlevad, kas inimene peaks metsloomi päästma või paneb loodus ise asjad paika.

Kogu lugu algas paar aastat tagasi, kui lähedalasuva korstna otsa tekkis kurepesa. Tänavu sündis ka esimene pesakond kurepoegi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me elasime külarahvaga väga kaasa, et oi kui tore, meil on nüüd oma kured, kes söövad kõik teod siin ära ja aiapidajatel on sellest rõõmu," ütles Anneli Norma.

Kui kureparved minema lendasid, jäid kurepojad maha. Ilmad läksid külmemaks ja kurepojad hakkasid akna taga käima.

"Igal hommikul nad tulid siia, vihmaveetoru all olnud ämbrist jooma," rääkis Norma.

Arvatavasti oli pesakond liiga hilja koorunud ega suutnud reisi lõuna poole ette võtta ning jäeti seetõttu parvest välja.

"Ja siis me helistasime naabritega keskkonnaametisse, kust öeldi meile, et tõenäoliselt neis ikka instinktid ärkavad ja nad lähevad soojematesse paikadesse. Ma isegi mõtlesin, et äkki tõesti, aga tundus ikkagi, et nad ei läinud," rääkis Norma.

Pererahvas küsis nõu erinevatelt loomasõpradelt ning lõpuks jõuti loomakaitse liiduni, kes soovitas kured söödaga varju alla meelitada.

"Siis ma tõstsin ämbri kuuriukse ette, tegin ukse lahti, panin sinna maha kanamaksa. Nad sõid selle ära. Siis ma tõstsin ämbri natuke üle ukseläve, siis keskele ja siis lõpuks kuuri taha. Kõigepealt läks üks sinna sisse, siis läks teine ja kolmas ei läinud. Mõne aja pärast läks kolmas ka," kirjeldas Norma.

Nüüdseks on kurgedele leitud talveks kasupere, kellel on laut. Loomakaitse liidu kodulehel on ka näpunäited, kuidas kurgedele annetada - kolm kurge lähevad maksma kuni 100 eurot kuus.

Ornitoloogid arvavad aga, et üldiselt peaks metsaelajad enese hooleks jätma, juhul kui nad pole vigastatud.

"Las need linnud siis on ja kui ikka sureb nälga, siis sureb nälga. Või sööb mõni rebane ära või midagi muud. Loodus ise reguleerib seda asja. Aga kui on tõesti vigastatud lind, tal on tiib vigane või ta on juba nii loid, et laseb inimesel lähedale tulla, siis võiks helistada keskkonnainspektsiooni lühinumbril 1313. Sealt juba täpsustatakse asjaolusid ja juhendatakse," rääkis Eesti ornitoloogiaühingu hariduse ja teavituse spetsialist Riho Kinks.

Loomakaitseseaduse ütleb, et abitus seisundis looma ei tohi sinnapaika jätta.

Toimetaja: Merili NaelTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.