Tartu ülikool sai kutse Euroopa parimate teadusülikoolide klubisse ({{commentsTotal}})

Tartu ülikooli peahoone. Autor: Tartu ülikool

Tartu ülikool sai kutse liituda kahe olulise rahvusvahelise koostöövõrgustikuga – alles sel suvel asutatud GUILD`iga ning Euroopa teadusülikoolide võrgustiku LERU Ida- ja Kesk-Euroopa partnerlusprogrammiga.

Rektor Volli Kalm ütles, et nii GUILD kui LERU koosnevad teadusülikoolide tippudest. „Need kutsed on tunnustus sellele, mida ülikoolis töötavad inimesed on suutnud teha, ja see kõik väljendub ka erinevates rahvusvahelistes edetabelites, aga ka Horisont 2020 rahastustaotluste edukuses,» ütles Kalm.

„Mõlema võrgustiku üks veendumus on, et mida tugevam on alusteadus ning ülikoolid ja uurimisinstituudid, seda rohkem on võimalusi leida lahendusi praktilistele küsimustele,“ lisas ta.

LERU, millesse kuulub 21 Euroopa tugevaimat ülikooli, kutsus teaduspoliitika ja teaduskoostööle seitse Ida- ja Kesk-Euroopa ülikooli. Ainsa Baltikumi ülikoolina sai selle kutse Tartu ülikool.

Koostöö LERU-ga eeldab Tartu ülikoolilt kaasa mõtlemist ja aktiivset tegutsemist. Meil on võimalus osaleda erinevates koostööprojektides, nagu näiteks septembris Tartus Leuveni katoliku ülikooli (kuulub LERU-sse) ja Tartu ülikooli ühiselt korraldatud seminar, kus arutleti rahvuskeelte säilimisest rahvusvahelistumise kontekstis. Peale selle on LERU ülikoolid pakkunud TÜ-le õppeseminare teemal, kuidas kirjutada Euroopa teadusfondi grantide taotlusi.

GUILD on alles äsja loodud uus Euroopa teadusülikoolide organisatsioon, mille avaüritus on 21. ja 22. novembril Brüsselis. GUILD seab oma eesmärgiks teaduspoliitikasse suunatava raha suurenemise, humanitaar- ja sotsiaalteaduste rolli suurenemise loodus- ja täppisteaduste kõrval ning ettevõtlussuhete ja innovatsiooni arendamise. GUILDi asutajate hulka kuulub 14 hoolikalt valitud ülikooli Euroopa riikidest.

Rahvusvahelise koostöö talituse juhi Kristi Kerge sõnul kinnitab see Tartu ülikooli taset teadusülikoolina ja võimaldab meil silma paista maailma tipus olevate ülikoolide partneritena. „Kui esialgu ongi oluline kuuluda nii-öelda klubisse, siis edaspidi annab see partnerlus meile tõenäoliselt ka võimalusi osaleda suuremates ja olulisemates teadusprojektides ja tuua ülikooli rohkem teadusraha,“ selgitab Kerge.

„Soovime rohkem initsiatiivi võtta GUILD-is, sest see on alles alustav organisatsioon. Meie arvamus on oluline ja sellega arvestatakse. Näiteks 1.-2. juuniks on planeeritud Brüsselisse GUILD-i konverents, kuhu oleme juba omapoolsed ettekandeteemade- ja esinejatepakkumised saatnud,“ ütles Kerge.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikoolPuuviljad võisid anda hoogu primaatide aju suurenemisele

Inimeste eellaste ja teiste primaatide ajumaht hakkas kasvama puuviljarikka toidusedeli toel, selgub kümneid primaate hõlmanud uuringust. Ajukoore suurust indiviidi ümbritseva sotsiaalse rühmaga seostav Robin Dunbar peab tööd näiteks halvasti tehtud eeltööst.

Psühholoog: sobimatu õpikeskkond tekitab koolinoortes depressiooni

Märtsi-aprilli Horisondile antud intervjuus viitab Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse teadur Grete Arro, et tänasel koolisüsteemil on oma roll selles, miks 12–19-aastased Eesti noored tarvitavad rohkem kui eales varem rahusteid ja antidepressante.

WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud

Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.