Kristjan Port: kas Apple kukkus või komistas? ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Dinosauruste õppetunniks on demonstreerida, mis juhtub kasvades pidevalt muutuvas maailmas liiga suureks. Ühel hetkel ei jõua enam maailma tujudega kaasa tantsida ja suureks kasvanu lugu lõpeb kauge mälestusena.

Sarnast tendentsi märgatakse suureks kasvavate ettevõtete puhul. Kasvu põhjuseks on edu, aga nagu iga mäe tipus pole mujale minna kui alla, pole olemas igavese edu retsepti. Selliseid juhtumeid on palju.

Näiteks 1957. aastal asutati USA majanduse võhma indikaatorina 500-st sealsete suurimate ettevõtete väärtusest koosnev indeks Standard ja Poors 500. Viiskümmend aastat hiljem, 1997. aastal juubelipidustusi kavandades asuti indeksisse algusest peale kuulunud firmadele peokutseid saatma. Paraku jäi üle 426 kaarti, kuna neid omal ajal maailma tippettevõtteks klassifitseerunud kompaniisid enam ei eksisteerinud. Poolsada aastat osutus neile liiga pikaks ja muutusi täis teekonnaks.

Maailma kõige väärtuslikemate ettevõtete tipus asuva Apple'i suhtes hakkas nädalavahetusel kogunema ebatavaliselt kriitilisi väljaütlemisi. Mõned läksid isegi nii kaugele, et väitsid, nagu oleks i-asjade valmistaja kaotanud oma mojo ja cool’i loovutades innovatsiooniveduri koha Microsoftile. Eelmisel kolmapäeval tutvustas Microsoft maailmale mitmeid uudseid virtuaalmaailma tooteid. Lauale pandi ka äge uus arvuti Surface Studio, mille sihtrühmaks on pildi, video ja heliga palgatööd tegevad professionaalid ehk inimesed, kelle töökohal on olnud enamasti Apple valmistatud iMac.

Apple'i sugemine sai alguse päev hiljem neljapäeval, kui Tim Cook tutvustas oma ettevõtte tuliuusi tooteid. Apple tootetutvustused on ajalooliselt imposantsed ja kauaoodatud meediasündmused. Seekord oli õhus natukene teistsugune meeleolu, sest nädala alguses levisid uudised firma müüginumbrite langusest.

See oli esimene langus pärast 2001. aastat ehk pärast kõiki kuulsaid edulugusid, alates 2001. aasta augustis maailma rabanud MP3 mängijast iPod, seejärel vapustas telefoniomanikke i-telefon, tahvelarvuti, nutikäekell, maailma väärtuslikuma ettevõtte staatus ja üle 200 miljardi USD vabu vahendeid ükskõik mille ostmiseks. Kõige selle edu kiuste ja Samsungi põleva telefoni fiasko abist hoolimata langes Apple'i toodete müük enamustes nimetustes.

Firmale oli juhtuv varakult teada ja nii võinuks oodata uue ja erakordsega maailmasse uue usu süstimise tegu. Esialgu paistiski, et nüüd peab hakkama isutama uue põlvkonna sülearvutit, sest just sellisena tutvustatigi rahvale uut rüperaali.

Reklaammaterjal oli mõjus, aga mõju lühiajaline. Päev hiljem hakkasid meediasse ilmuma pettunute tõredad kommentaarid märkides, et firma ei tea enam isegi, kellele on uus arvuti mõeldud. Sellel on küll paar toredat vigurit klaviatuuri funktsiooniklahvide asemel ja turvalise isikutuvastamise jaoks, aga muus osas on uus arvuti vanaga enam-vähem samal pulgal.

Väljaarvatud kallim hind, vähem liideseid, kokkusobimatus telefoniga ja juhtmetega kõrvaklapi ühendus hoolimata, et värskeima telefoni puhul väideti, nagu oleks traadita kõrvaklapid maailma parim idee. Uus arvuti rajaneb kolm aastat vanale Inteli Skylake tehnoloogiaplatvormile, kuigi olemas on uuem ja tõhusam. Tõenäoliselt on eelmise, 2012. aasta mudeliga kõrvutades kasutajal raske võimekuses vahet teha.

Veebiruumis hästi tuntud tehnoloogiaportaali CNET-i vanemtoimetaja Sean Hollister ootas ammu vana Maci väljavahetava uuema mudeli ostuvõimalust, kuid tõdes seadmega põhjaliku tutvumise järel, et jätab vist sammu tegemata. Hullemgi veel, ta viitas soovile pöörduda Voldemorti, ehk Microsofti poole, kuna Windowsi keskkonnas konkureerivad arvutite disaini nimel Asus, Acer, Dell, HP, Lenovo jt.

Loomulikult on Apple'i maha kandmisest vara rääkida. Kuid rääkima peab, sest juhtunu on ebatavaline ja põhjustanud paljudes tõsist muret.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.