Süsihappegaas püsib atmosfääris rekordtasemel ({{commentsTotal}})

Süsihappegaasi tase atmosfääris üha kasvab. Kui möödunud aastal tõusis see tase esimest korda globaalselt üle 400 osa miljoni kohta, siis Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon WMO annab teada, et juba tänavusest aastast saab tõenäoliselt esimene aasta, mil see näitaja jääbki pidevalt seda ümmargust arvu ületama.

Praegust süsihappegaasi kõrgtaset saab ajada ka El Niño nimelise ilmastikunähtuse kaela. El Niño põhjustatud põuast tingituna on troopikataimestik viimastel aastatel neelanud süsihappegaasi tavapärasest vähem. Kuid põhiline tegur on ikkagi inimtegevus.

WMO asjatundjate arvates võib nüüd vabalt juhtuda, et süsihappegaasi tase jääbki nüüd vähemalt mitmeks inimpõlveks ületama 400 osa miljoni kohta. See tähendab, et atmosfääris on igast miljonist osakesest enam kui 400 süsihappegaasi ehk süsinikdioksiidi molekulid.

Viimati arvatakse süsihappegaasi tase atmosfääris püsivalt nii kõrge olnuvat viis miljonit aastat tagasi. Arvutuste ja muude arutluste põhjal arvavad teadlased, et enne aastat 1800 oli see näitaja umbes 280 osa miljoni kohta.

Paljud teadlased väidavad ka, et just süsihappegaasi ja muude niinimetatud kasvuhoonegaaside juurdetulek atmosfääri peamiselt fossiilkütuste põletamise tagajärjel tugevdab niinimetatud kasvuhoonenähtust, millega Maale langevast päikeseenergiast pääseb üha vähem maailmaruumi tagasi, ja see toob kaasa kliimamuutusi.

Tuleval kuul kogunevad Pariisi kliimakokkulepped allkirjastanud maade esindajad Marokosse, et nõu pidada, mida nüüd edasi teha.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.