Kristjan Port: täiskasvanute nutihullus räsib nii tööd kui ka lapsi ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Christian Hornick/Creative Commons

Ühendkuningriigis elab 64 miljonit inimest. Analüüsi ja audiitorfirma Deloitte andmetel kasutab neist 15 miljonit keset ööd, une ajal nutitelefoni või muud mobiilset ekraaniga seadet.

Nii teeb iga kolmas täiskasvanu ja iga teine 18–24 aastane. Öistest nutiseadme kasutajatest katkestab iga kolmas une sõnumite lugemiseks ja iga kuues kirjutab neid magamise asemel ise. Ärgates otsib esimese teona nutifooni iga kümnes. Kolmandik suudab end enne sama sammu sooritamist talitseda umbes viis minutit.

Deloitte'is tehnoloogia, meedia ja side valdkonna uuringuid juhtiv Paul Lee lohutab murelikke osutusega, et nutitelefonid on veel suhteliselt värske nähtus ja inimesed pole esialgsest entusiasmist veel üle saanud. Olgu värskuse määratlusena lisatud, et nutitelefonid on olnud poodides müügil üheksa aastat. Teadusmees usub siiski, et entusiasmi faas möödub. Seni aga jätkatakse vaatlusi, mida keegi postitab ja kuidas keegi arvab, päeval ja ööl. Sõnumite lugemise vajadus paistab ületavat mitmeid traditsioonilisi elulisi vajadusi.

Järjekorras kuuenda iga-aastase 4000 briti kaasamisega mobiilside seadmete kasutuse uuringust leiab lisa. Näiteks on igal kolmandal täiskasvanul esinenud nutiseadme liigkasutamise põhjalt partneriga konflikte. Kõige sagedamini juhtub seda 25–34-aastaste seas, kuid samas turritab telefon tundeid ka iga kümnenda üle 65-aastase paarisrahva seas. Iga kolmas uuringus osalenu kiikab oma sideseadmesse nii sõpradega suheldes kui ka telesaateid vaadates. Iga kümnes tunnistab, et teeb seda ''kogu aeg'' või ''väga tihti''.

Nüüd peaks pidama väikese pausi telefonide kontrollimiseks.

Järgmine nutiseadmete kasutuse uuring on pärit USA-st, Michigani ülikoolist. Uuring oli väike, kaasates vastsündinutest kuni 8-aastasi lapsi kodus hooldavat 22 ema, üheksat isa ja nelja vanaema, vanuses 23–55 aastat. Põhimõtteliselt küsiti, mida teeb lapsega kodus olija esimese valikuna, kas vastab nutiseadme signaalile või reageerib lapse nutule?

Selgus, et mobiili varjuvad töö ja sõbrad astuvad vahele nii laste toitmisele, magamisele kui ka mängimisele. Mobiilse seadmega hooldaja jaoks on sündinud uus väljakutse, kui ta peab võsukese tähelepanu nõudmise tasakaalustama sideseadmest väljuva kognitiivselt nõudliku ja sagedasti stressirohke sisuga. Lahendust leidmata kajastub see lapsevanema stressina.

See omakorda kajastub laste hoole kvaliteedis, vanemate ja laste suhetes ja lõpuks lasteski. Näiteks kui hooldaja kasutas lapse söötmise ajal nutiseadet, langes lapsega suhtlemise määr ja sagenes ärrituvus olukordades, kui laps püüdis ekraanil toimuvasse keskenduja tähelepanu endale haarata. Kas saab siis lastele pahaks panna seda, mis juhtub pärast, kui nad saavad oma nutiseadme?

Paljud vanemad olid sideseadme üle rõõmsad, kuna see võimaldas kodusoleku ajal ka natukene tööd teha ja ajada muid asju. Teisalt võib saavutatu olla näiline. Näiteks on mõned tööandjad hakanud kaugtöö tegijaid vältima tuues põhjusteks, et suhtlus õnnestub paremini näost näkku, loovust ja leidlikke lahendusi leidub kõige sagedamini töökoha koridoridest, täiendav töökorraldus ei tasu end ära ja kaugel asuvat töötajat on raskem juhtida.

Nii siis võibki ühes käes beebit ja teises töist mobiilseadet hoidev noor pereline teha mõlemat tegu halvasti, ise seda keset stressirohket olukorda mõistmata. Stressi tulemusel ollakse turris ja tõre ainukese lähedal asuva seltsilise ehk lapse vastu, samas kui stressi leevendamiseks otsitakse lohutajaid ning nõustajaid sotsiaalsest võrgustikust, panustades endalegi märkamatult üha suurema osa suhtlusajast lapse asemel meediaseadmele.

Aeg jälle telefoni kontrollida.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalLiigne suhkur ei tee tervisele head.Liigne suhkur ei tee tervisele head.

Uuring: liigne suhkur kasvatab meeste depressiooniriski

Kas depressioon tekitab magusaisu või on suhkur hoopis probleemi põhjuseks? Briti teadlaste uuring vihjab, et iga päev näiteks 1,5 topsi magusa jogurti söömine kasvatab võrreldes magustatud toodetega piiri pidamisega meeste riski haigestuda järgnevatel aastatel depressiooni või kannatada teiste levinud vaimsete probleemide all pea neljandiku võrra.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Kristjan Vassil on Johan Skytte poliitikauuringute instituudi vanemteadur.Kristjan Vassil on Johan Skytte poliitikauuringute instituudi vanemteadur.
Kristjan Vassili 5 suvist raamatusoovitust

Vastne Tartu ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil kasutas ära uude kontorisse kolimist, et heita pilk viimastel aastatel kogunenud kirjandusele ja anda suviseks lugemiseks oma raamatusoovitused.

NahkhiirNahkhiir
Teaduses hukkub tuhandeid nahkhiiri

Zooloogide uurimuste eesmärk üle maailma on enamasti säilitada looduslikku mitmekesisust, kuid värske uurimus näitab, et teadlased kasutavad katsetes ka nahkhiiri, teine kord ka kaitsealuseid liike, mis omakorda jällegi panustab loodusliku mitmekesisuse vähenemisse.

Marss.Marss.
Marsi pinnas on arvatust eluvaenulikum

Marsi pinnas võib olla bakteritele ja teistele mikroorganismidele arvatust veelgi eluvaenulikum. Juhul kui planeedil tõesti elu leidus või leidub, peaks otsima selle jälgi paari meetri sügavuselt, leiavad briti teadlased.

Kehakoostise parandamiseks toimivad sama hästi lai valik erinevaid dieete.Kehakoostise parandamiseks toimivad sama hästi lai valik erinevaid dieete.
Suveks vormi? Keha koostise parandamiseks sobivad erinevad dieedid

Lai valik erinevaid dieete, madala rasvasisaldusest kuni madala süsivesikusisalduseni ja kõik vahepealne, võivad toimida kehakoostise parandamiseks sama hästi, järeldavad toitumisteadlased uues ülevaateuuringus. Teadmine võimaldab toitumise planeerimises suuremat paindlikkust.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.