Ämblikud kuulevad meid oma karvaste jalgadega   ({{commentsTotal}})

Kui tulete õhtul koju, kuulevad teie koduämblikud teie saabumist. Kas see teadmine teid nüüd rahustab või mitte, see on juba teine küsimus.

Ameerika teadlased on uurinud lähemalt üht kohalikku hüpikämblikku ladinakeelse nimega Phidippus audax. See suurte esisilmadega loomake kasvab umbes ühe-kahe sentimeetri suuruseks.

Seni on arvatud, et ämblikud sõna otseses mõttes ei kuule, sest neil ei ole kõrvu. Arvati, et nad orienteeruvad peamiselt nägemismeele abil ja tajuvad ka mehaanilisi vibratsioone, mis rohukõrt või põrandalauda mööda nendeni jõuavad. Kuid uurimistööst, mille Cornelli ülikooli teadlased nüüd Paul Shamble'i juhtimisel tegid, selgub, et ämblikel on tegelikult väga erk kuulmismeel.

Shamble ja kolleegid viisid ämbliku ajju mikroelektroodid, mis näitasid, et sealsed neuronid reageerivad mitme meetri tagant kostvatele helidele, nagu näiteks käte plaksutamisele või tooli lohistamisele.

Nad kirjutavad ajakirjas Current Biology, et tõenäoliselt võtavad ämblikud helisid vastu jalgadel kasvavate peente tundlike karvakestega. Sellised karvakesed on kõigil ämblikel, nii et arvatavasti kõik nad siis ka kuulevad meid.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.