Doktoritöö vaatles ersa kirjakeelt kui kultuurifenomeni ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Etnoweb

Täna kaitseb Tallinna ülikoolis doktoritööd Natalia Abrosimova, kes uuris ersa kirja- ja kirjanduskeeles toimunud protsesse alates XVIII sajandist kuni tänapäevani. Esimest korda ersa kirjakeele ajaloos vaatles doktoritöö seda kui kultuurifenomeni, kus kirjanduskeel ersa kultuuris toimib tähendusliku kogumina. 

Abrosimova sõnas, et nüüdisaegsetel ersa kirjanikel on õnnestunud üsna täielikult kujutada tegelikkust ja luua pilt ühe või teise ajastu esindajate kommetest. "Ersa kirja- ja kirjanduskeel peegeldab tänapäeval ersa hõimu olemust. Keelde on koondunud ja selles on esindatud rahva kogu ajalooline kogemus ning keele seisund annab tunnistust ühiskonna, selle kultuuri ja mentaliteedi olukorrast."

Ersa keele ebastabiilne olukord on eelkõige seotud sellega, et emakeel ei ole võõrkeelses ümbruses ja rahvusliku eneseteadvuse nõrgenemise tingimustes prestiižne. "Ersa kultuur saab säilida ja areneda ainult emakeele säilimise korral ja juhul, kui ühiskond ja riik hoolitsevad selle edasise arengu ja rikastamise eest," lisas Abrosimova. 

Ersa kirja- ja kirjanduskeel täidab alates oma väljakujunemise hetkest kuni tänapäevani peale kultuurilise ja kommunikatiivse funktsiooni ka tohutut valgustuslikku rolli. "Tänu sellele oli võimalik mitte ainult taastada rahva tuhandeaastane ajalugu, vaid ka muuta üldrahvalikuks varaks eelnevate põlvkondade kogutud kunstilis-esteetilised ja vaimsed-kõlbelised saavutused. Kirjanduskeelest sai rahvuse loomingulise potentsiaali vabastamise võimas relv," lisas Abrosimova.

Doktoritööd „Развитие эрзянского письменно-литературного языка в контексте культуры / Ersa kirjakeele areng kultuuri kontekstis” juhendasid emeriitprofessor Rein Veidemann ja teaduste kandidaat Aleksandr Sharonov. Oponendid on Tartu ülikooli lektor Mart Rannut ja Mordva riikliku ülikooli professor Vassili Djomin.

Toimetaja: Marju HimmaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.