Lugeja küsib: miks klounid õõva tekitavad? Testi oma tontlikkust ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Gaudencio Garcinuño/Creative Commons

Ameerikas kaost ja hirmu külvavatel klounidel on õnnestunud kinnitada kanda ka Euroopa mandril. Kuuldavasti on klounimaskides ringi jooksvaid inimesi inimesi nähtud isegi Eestis. ERR Novaator uuris, miks tekitavad klounid meis õõva ja sõnuseletamatut ebamugavustunnet.

Küsimusele aitas vastust leida Ameerika Ühendriikides asuva Knoxi kolledži sotsiaalpsühholoog Frank McAndrew, kelle sulest hiljuti ilmunud uurimus ''On the Nature of Creepiness'' kujutab endas esimest õõva olemust empiiriliselt lahkavat teadustööd. Enam kui tuhande uurimisaluse kogemustel põhinevast uurimusest selgub, et klounides kombineeruvad omadused sobivad kõheduse tekitamiseks ideaalselt.

''Inimesi ei tee õõvastavaks ainult nende füüsilised omadused. Küll aga muudavad näiteks ülipikad sõrmed, punnis silmad ja veidrad juuksed nad ebatavaliseks ja võimendavad sellega nende teisi õõva tekitavaid omadusi, olgu neiks kummaline mittesõnaline käitumine, ebakohane silmsideme kasutus, ebasündsad puudutused ja valel ajal muigamine või naermine – need on asjad, mis inimesi tõeliselt häirivad,'' selgitas McAndrew ERR Novaatorile.

Klounide puhul saavad lisaks määravaks inimeste evolutsioonilised hirmud. Inimestes ei tekita sedavõrd palju ebamugavustunnet või hirmust lähtuv otsene oht, vaid käitumise ennustamatus ja ebakindlus selle suhtes, kui suurt ohtu nad kujutavad. ''Siinkohal on klounid muidugi nimekirja tipus. Nad on inimeste arvates juba olemuslikult krutskeid täis, riietuvad veidralt ja kõigile lisaks kannavad nad meiki ehk sul pole võimalik öelda, kes nad täpselt on või mida nad parasjagu tunnevad. Teisisõnu on väga raske ette aimata, mida nad korda võivad saata,'' laiendas sotsiaalpsühholoog.

Oma roll on McAndrew hinnangul ka ameti ebatavalisusel. Samasse klassi paigutuvad surnumatjad ja taksidermistid. ''Me hakkame kohe mõtlema, milline inimene küll pidevalt surnud loomi täis toppida või laipadega tegeleda tahaks,'' lisas mees.

Tõenäoliselt on tema hinnangul ebamugavustunne määramata suurusega ohu ees juba inimestesse sisse kodeeritud. Inimesed, kes ei olnud kaugemas minevikus kahtlaste inimeste suhtes valvel, polnud ilmselt sedavõrd edukad, kui nende ettevaatlikumad kaaslased.

Samas on McAndrew'l pakkuda õõva tekitavatele inimestele ka lohutus. ''Uuringus osalenud inimesed märkisid sageli, et õõvastavad inimesed pole sageli oma õõvastavusest ilmselt teadlikud ja lisasid, et nad ei kavatse ilmselt midagi koletult korda saata. Kuid kuna õõvastavate inimeste tegevus tundub ennustamatu, tunnevad nad lihtsalt vajadust neid hoolikalt jälgida või nende pärast muret tunda,'' märkis sotsiaalpsühholoog. Klounide puhul ei saa mööda ka sotsiaalmeediast ja populaarkultuurist, mis on aidanud stereotüübi võimendamisega nende suhtes tuntavat õõva ainult võimendada.

ERR Novaator pani McAndrew uurimuse ''Õõva olemusest'' ainetel kokku ka lühikese testi, mis annab ülevaate teguritest, mis inimestes õõva tekitavad. Tulemuste tõlgendamisel on soovitav säilitada eluterve akadeemiline huumorimeel.

 


Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.