Hiire naharakud said katseklaasis munarakkudeks ({{commentsTotal}})

Jaapani teadlased on teinud hiire naharakkudest katseklaasis hiire munarakke, millest on omakorda kasvanud täiesti paljunemisvõimelised uued hiired. See on tähtis saavutus, sest mitte kunagi varem pole hiire munarakke loodud täielikult väljaspool hiirt. Ikka on vaja olnud vähemalt viimasel etapil need hiire munasarja siirata, et nad seal korralikult valmiksid.

Kui nüüd sama võtet õnnestuks korrata ka inimese rakkudega, siis võiks sel olla kasulikke rakendusi viljatusravis. Kui munarakk valmib täielikult väljaspool looma või inimese keha, siis saab selle arengul paremini silma peal hoida.

Kyushu ülikooli reproduktiivbioloog Katsuhiko Hayashi ja ta kolleegid andsid läbimurdest teada ajakirjas Nature. Hayashi sõnul on tema loodud protseduur tehniliselt keerukas, kuid põhimõtteliselt täiesti usaldusväärne.

Kuigi selle protseduuri puhul ei pea naharakust tehtud munarakku hiire munasarja viima, on selle puhul kasvatatav munarakk ikkagi vaja ümbritseda teistest hiireloodetest võetud munasarjarakkudega, et tema ümber tekiks munasarjalaadne kasvukeskkond. Hayashi ja kolleegid püüavad edasistes katsetes leida võimalusi luua kasvukeskkond kunstlike reagentide baasil, et ka teisi looteid ei peaks tarvis minema.

Tänane uudis sobib hästi kokku Hiina teadlaste veebruarikuise teadaandega, et nendel on õnnestunud katseklaasis luua hiire seemnerakk.

Inimeste rakkudega Hayashi ise katsetama hakata ei kavatse, sest see on Jaapanis keelatud. Kuid võib arvata, et kusagil maailmas jõutakse kunagi ka nende katseteni.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaLääneriikide tarbimise mõjul sureb Aasias kümneid tuhandeid inimesi

Ainuüksi Lääne-Euroopa ja Ameerika Ühendriikide jaoks mõeldud kaupade tootmisel tekkiv õhureostus viib Hiinas igal aastal enam kui 108 000 inimese enneaegse surmani. Kokku nõuab rahvusvahelisest kaubandusest tingitud õhureostus aastas enam kui 750 000 elu.

Alo Lõhmus: hindamatu huvi ja lämmatav kohustuslikkus

Kohustuslike ainete lisamisest õppekavadesse head nahka ei tule, see-eest nn loovainetes numbrilisest hindamisest loobumine on samm õiges suunas, leiab Alo Lõhmus Vikerraadio päevakommentaaris.

Labor: kured tulevad, õhulõhed sulguvad

Sookurg Ahja 5 on oma kevadisel kojurändel jäänud pikemalt peatuma Põhja-Iisraelis, kus inimesed toidavad teda ja veel tuhandeid liigikaaslasi maitsva maisiga. Noore kure panusest maailma teadusse räägib Eesti maaülikooli ornitoloog Aivar Leito.