Hiire naharakud said katseklaasis munarakkudeks ({{commentsTotal}})

Jaapani teadlased on teinud hiire naharakkudest katseklaasis hiire munarakke, millest on omakorda kasvanud täiesti paljunemisvõimelised uued hiired. See on tähtis saavutus, sest mitte kunagi varem pole hiire munarakke loodud täielikult väljaspool hiirt. Ikka on vaja olnud vähemalt viimasel etapil need hiire munasarja siirata, et nad seal korralikult valmiksid.

Kui nüüd sama võtet õnnestuks korrata ka inimese rakkudega, siis võiks sel olla kasulikke rakendusi viljatusravis. Kui munarakk valmib täielikult väljaspool looma või inimese keha, siis saab selle arengul paremini silma peal hoida.

Kyushu ülikooli reproduktiivbioloog Katsuhiko Hayashi ja ta kolleegid andsid läbimurdest teada ajakirjas Nature. Hayashi sõnul on tema loodud protseduur tehniliselt keerukas, kuid põhimõtteliselt täiesti usaldusväärne.

Kuigi selle protseduuri puhul ei pea naharakust tehtud munarakku hiire munasarja viima, on selle puhul kasvatatav munarakk ikkagi vaja ümbritseda teistest hiireloodetest võetud munasarjarakkudega, et tema ümber tekiks munasarjalaadne kasvukeskkond. Hayashi ja kolleegid püüavad edasistes katsetes leida võimalusi luua kasvukeskkond kunstlike reagentide baasil, et ka teisi looteid ei peaks tarvis minema.

Tänane uudis sobib hästi kokku Hiina teadlaste veebruarikuise teadaandega, et nendel on õnnestunud katseklaasis luua hiire seemnerakk.

Inimeste rakkudega Hayashi ise katsetama hakata ei kavatse, sest see on Jaapanis keelatud. Kuid võib arvata, et kusagil maailmas jõutakse kunagi ka nende katseteni.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaOokean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.