Jaapani taimeke ei fotosünteesi ega puhke õide ({{commentsTotal}})

Jaapani teadlased on leidnud eriskummalise taime. Erinevalt suuremast osast muudest taimedest see taim ei fotosünteesi ja suuremast osast õistaimedest see taim ei õitse.

Kyushu saare lõunaranniku lähedal asuval tillukesel subtroopilisel Kuroshima saarekesel kasvav taim on pruunikat värvi, sest ei sisalda kuigivõrd klorofülli, mida kasutavad teised taimed fotosünteesil ehk päikeseenergiast toitumisel, sest taim saab kogu energia seentelt, kes elavad selle juurte küljes.

Selliseid seentel parasiteerivaid mittefotosünteesivaid taimi on olnud teada ennegi, näiteks orhideede seas ja mujalgi. Neid nimetatakse mükoheterotroofideks ja on väga haruldased.

Kobe ülikooli bioloog Kenji Suetsugu avastas neid taimi tänavu aprillis Kuroshima saare hämarast metsaalusest umbes sada isendit ja tegi kindlaks, et tegu on senitundmatu liigiga, millele pani nimeks Gastrodia kuroshimensis.

Suur oli ta üllatus, kui selgus, et lisaks mükoheterotroofiale paistab taim silma ka teise haruldase iseärasuse poolest, mille kohta käib teine peaaegu sama keerukas teadustermin – kleistogaamia. See tähendab, et kuigi taim liigitub õistaimede hulka, saab tegelikult hakkama õitsemata, sest isetolmlemine toimub sel õienupu sees ära. Õis avanema ei peagi ja puhkemata õiepungast võrsub kohe vili.

Ka selliseid taimi on teada teisigi, aga enamasti, näiteks kannikestel, on peale kleistogaamsete õite olemas ka täiesti tavalised kaunilt avanevad ehk hasmogaamsed õied. Gastrodia kuroshimensis on seega kahekordselt haruldane taim, mille avastamine ja ajakirjas Phytotaxa kirjeldamine on sellegipoolest haruldane sündmus, et botaaniliselt hästi läbi uuritud Jaapanist avastatakse tänapäeval uusi õistaimeliike, saati siis õietuid õistaimeliike üsna harva.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.