Terrakotasõdalaste loomisel võis olla mängus kreeklaste käsi ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Ian Gampon/Creative Commons

Hiina kuulsate terrakotasõdalate loomiseks võisid inspiratsiooni ja näpunäiteid pakkuda Vana-Kreeka skulptorid, viitab rahvusvahelise töörühma juurdlus. Tulemused vihjavad, et Vana-Hiina ja Euroopa vahel oli otsekontakt juba ammu enne Siiditee kokkuleppelist valmimist.

Hüpotees rajaneb Hiinast Xinjiangi provintsist leitud eurooplaste pärilikkusainel ning inimsuuruste kujude ilmumise äkilisusel. BBC ja National Geographicu koostöös valminud dokumentaalfilmi valmimisega paralleelselt kogunenud uurimistulemused pole ilmunud aga veel eelretsentseeritavas teadusajakirjas, mis manitseb teatavale ettevaatusele.

Terrakotasõdalased avastati kohalike põllumeeste poolt Hiina ühe vanima ajalooga Xi'ani linna lähistelt 1974. aastal. Hiina esimest keisrit Qin Shi Huangi hauataguses elus kaitsma pidanud armee koosneb enam kui 8000 terrakota sõdalasest, 150 sõjaratsust ning 520 hobuse poolt veetavast 130 kaarikust. Sarnaseid terrakota kujudega täidetud kaevandeid on leitud ka mujalt Hiinast. Kujud jäävad oma detailsuselt ja suuruselt Qini armeele aga oluliselt alla.

Briti ja hiina teadlaste poolt juhitud töörühma hinnangul viitavad eurooplastele mõjule mitu tegurit. Nii terrakota sõdalased kui ka teised kuninglikust hauast päevavalgele tulnud pronksist luiged, kured ja pardid on valmistatud samas stiilis, kui samast ajaperioodist pärinevad Vana-Kreeka ja -Egiptuse kujud. Enne Qini mausolemi rajamist oli lisaks terrakota kujukese suurus tavaliselt vaid paarkümmend sentimeetrit, mis viitab ebaharilikult kiirele stiilimuutusele.

Samuti leidsid teadlased samast piirkonnast leitud skelettidest eraldatud mitokondriaalset DNA-d uurides, et see vastas mõnel juhul eurooplaste pärilikkusainele. Viimane vihjab, et toonased eurooplased võisid Hiinasse rännata, seal elada ja ka seal surra juba enne Hiina esimese keisri valitsusaega, sadu aastaid enne Marco Polo märksa kuulsamaid mereretki.

Töörühm avastas sama projekti raames maad sondeerides, et Qini mausoleum on ka arvatust oluliselt suurem, laiudes 98 ruutkilomeetril.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.