Sage kanepi tarvitamine pole kontimööda ({{commentsTotal}})

Kanep.
Kanep. Autor/allikas: Nicolas Messyasz/Sipa/Scanpix

Need, kes kanepit tihti suitsetavad, riskivad luude hõrenemisega.

Sellisele järeldusele jõudis Edinburghi ülikooli teadlaste rühm. Uuringus võrreldi 200 regulaarselt kanepit tarvitavat inimest 114 tavapärase sigareti suitsetajaga. See on esimene kord, kui uuritakse kanepitarvitajate luustiku seisundit.

Uuringut juhtinud professor Stuart Ralston rääkis, et kanepi koostisosade mõju luurakkude toimimisele oli juba mõnda aega teada, kuid seni polnud selge, kuidas see täpsemalt mõjutab inimesi, kes regulaarselt kanepit tarvitavad.

Muuhulgas selgus, et 144 inimesel, kes kanepit pikemat aega ja sageli pruukisid, vähenes luutihedus viis protsenti ning suurenes luumurdude oht. Seevastu mittetarvitajate ning 56 mõõduka kanepitarvitaja vahel mingeid erinevusi ei täheldatud. Võib juhtuda, et sagedastel tarvitajatel suureneb osteoporoosi tekkimise ja luumurdude sagenemise oht.

Mõõdukateks kanepisuitsetajateks loeti uuringus need inimesed, kes olid elu jooksul vähem kui 5000 ehk ligikaudu ühe kanepipläru päevas tõmmanud, kuid tegelikult suitsetas uuringus osalenud keskmine mõõdukas tarvitaja vaid 1000 kanepisigaretti. Sagedasteks tarvitajateks loeti uuringus need, kes suitsetasid rohkem kui ühe kanepisigareti päevas, kuid ilmnes, et keskmine sagedane kanepi tarvitaja tõmbas elu jooksul enam kui 47 000 pläru.

Sagedaste tarvitajate rühmas esines sagedamini luumurdusid. Murdude põhjused pole praegu veel päris selged, kuid teadlaste rühm arvab, et põhjus ei peitu vaid liigtarvitamisega kaasnevas kohmakuses.

Võimalik, et luutiheduse vähenemine on seotud uuringu käigus tehtud teise tähelepanekuga: sagedased kanepitarvitajad olid võrreldes teiste valimirühmadega keskmiselt kõhnemad. See oli üllatav leid, kuna kanepi tarvitamist seostatakse sageli suurenenud söögiisuga. Seega võib pikema perioodi jooksul kanepi ohtra pruukimise tulemuseks olla hoopis isu vähenemine ning sama tegur, mis sagedased kanepitarvitajad saledamaks teeb, on seotud ka luude hõrenemisega.

Uuring ilmus ajakirjas The American Journal of Medicine.

Toimetaja: Virgo SiilTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.