Tähed saavad kahepeale kolm komplekti planeete ({{commentsTotal}})

Meie Päikesesüsteemi planeedid tiirlevad kõik ümber Päikese ühes ja samas tasapinnas. Samamoodi on enamasti lood ka teistes planeedisüsteemides, mida on avastatud teiste tähtede ümbert. Kuid nüüd on astronoomid avastanud kaks tähte, millel on kahepeale kokku kolm planeeditekkeketast.

Planeeditekkekettad on gaasi-, tolmu- ja kiviklibukettad. Algmaterjal, millest tähe ümber tiirlevad planeedid tekivad. Just sellepärast liiguvadki kõik planeedid enamasti enam-vähem ühes tasapinnas, et nad on tekkinud ühest ja samast planeeditekkekettast. Kuid nüüd vaadeldud tähtede juurde tõotab siis tulevikus tiirlema asuda kolm komplekti planeete kolmes eri tasapinnas.

Tegu on kaksiktähtedega. Mõlema tähe ümber on üks omaette planeeditekkeketas, aga lisaks jagavad kaks tähte omavahel veel kolmandat planeeditekkeketast, mis pöörleb ümber tähtede ühise massikeskme. See on midagi väga haruldast. Kolm ketast asetsevad üksteise suhtes korrapäratult, mitteparalleelselt.

Tähed on Kopenhaageni ülikooli Niels Bohri instituudi teadlaste Christian Brinchi ja Jes Jørgenseni ning nende kolleegide hinnangul umbes 100--200 tuhat aastat vanad, mistõttu on arvata, et planeediteke on neis ketastes juba ka alanud.

Teadlased vaatlesid 400 valgusaasta kaugusel asuvaid tähti Põhja-Tšiilis Atacama kõrbes paikneva rahvusvahelise teleskoobiga ALMA ja kirjutavad tulemustest ajakirjas Astrophysical Journal Letters.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaSotsiaalmeedia keskkonna tarnija peab hiljemalt 24 tundi pärast vastava märgukirja saamist vastava sisuga materjali eetrist eemaldama.Sotsiaalmeedia keskkonna tarnija peab hiljemalt 24 tundi pärast vastava märgukirja saamist vastava sisuga materjali eetrist eemaldama.
Infoteadlane: närvidele käiva sõbra vaigistamisega teed iseendale karuteene

Valeuudiste, pettuste ja muu madala kvaliteediga info üha laienevat levikut saab selgitada inimeste piiratud tähelepanu ja informatsiooni üleküllusega. Valeinfo leviku piiramiseks ei piisa vaid inimeste eluterve kriitikameele arendamisest, tarvis läheb ka sotsiaalmeedia ettevõtete senisest jõulisemat sekkumist, selgub värskest teadustööst.

Vanalinna päevade avamineVanalinna päevade avamine
Postkommunismi varjud: vene elanikkonda iseloomustab endiselt skeptitsism

Kuigi peale valimisaktiivsuse on viimase 12 aasta jooksul suurenenud ka inimeste osalemine kodanikualgatustes, on Eesti elanikkond endiselt pigem võõrandunud ja skeptiline, selgub Tartu ülikooli ühiskonnateadlaste tehtud analüüsist. Siin mängib olulist rolli ka rahvuseline lõhe, mis on muutnud just siin elavad venelased pigem vaikselt protestivateks kui aktiivseteks kodanikeks.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.