Teadlased teatavad universaalse gripivaktsiini loomisest ({{commentsTotal}})

Ilmad on olnud külmad ja tuulised ning mõnelgi inimesel on juba ninagi vesine. Viiruste hooaeg on algamas. Abi võib loota vaktsiinidest, aga ega kunagi ju päris täpselt ette ei tea, milline viirusevorm eeloleval hooajal levima hakkab.

Nüüd aga teatavad briti ja hispaania teadlased, et on jõudnud väga lähedale peaaegu universaalse gripivaktsiini loomisele. Õigupoolest on rahvusvahelisel teadlasrühmal lootust välja käia lausa kaks universaalsuslähedast vaktsiini: üks, mis kaitseks 88 protsendi maailmas levivate viirustüvede eest, ja teine, mis kaitseks 95 protsendi Ameerika Ühendriikides levivate viirustüvede eest.

Teadlased eesotsas Derek Gathereriga Lancasteri ülikoolist kirjutavad ajakirjas Bioinformatics, et on seesuguse saavutuse lävele jõudnud uudsete arvutusvõtete abiga. Nõnda välja arvutatud vaktsiinid koosneksid gripiviiruste lühikestest fragmentidest, mida nimetatakse epitoopideks ja mille kohta juba teatakse, et inimese immuunsüsteem tunneb need ära ja nendele reageerib.

Seejuures on Gatherer ja kolleegid kasutanud ainult niisuguseid epitoope, mida on nemad ja teised teadlased varem edukalt läbi katsetanud.

Nüüd otsivad teadlased ravimitööstusest partnereid, kellega koostöös vaktsiine juba laborikatseteks sünteesida. Uute vaktsiinide turuletulek võtam mõistagi igal juhul aega, nii et seni ajame läbi olemasolevatega, õue minnes aga paneme salli kaela ja mütsi pähe ning enne sööki peseme käsi.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaÜhe minuti loeng: mis muudab koolilapsed õnnetuks?

Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Video: TalveAkadeemia teaduspäev

Tartus ja Tallinnas toimunud Tudengiteaduse nädal tipnes teaduskeskuses Ahhaa toimuva teaduspäevaga. Ettekandeid tudengite uurimistöödest sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel. Teadustööde selleaastaseks läbivaks märksõnaks oli sel aastal jätkusuutlikkus.

Energiatootjate süsinikuheitmete maht ei kasva

Maailma energiasektori süsinikdioksiidiheitmete hulk ei kasvanud mullu kolmandat aastat järjest.