Teadlased teatavad universaalse gripivaktsiini loomisest ({{commentsTotal}})

Ilmad on olnud külmad ja tuulised ning mõnelgi inimesel on juba ninagi vesine. Viiruste hooaeg on algamas. Abi võib loota vaktsiinidest, aga ega kunagi ju päris täpselt ette ei tea, milline viirusevorm eeloleval hooajal levima hakkab.

Nüüd aga teatavad briti ja hispaania teadlased, et on jõudnud väga lähedale peaaegu universaalse gripivaktsiini loomisele. Õigupoolest on rahvusvahelisel teadlasrühmal lootust välja käia lausa kaks universaalsuslähedast vaktsiini: üks, mis kaitseks 88 protsendi maailmas levivate viirustüvede eest, ja teine, mis kaitseks 95 protsendi Ameerika Ühendriikides levivate viirustüvede eest.

Teadlased eesotsas Derek Gathereriga Lancasteri ülikoolist kirjutavad ajakirjas Bioinformatics, et on seesuguse saavutuse lävele jõudnud uudsete arvutusvõtete abiga. Nõnda välja arvutatud vaktsiinid koosneksid gripiviiruste lühikestest fragmentidest, mida nimetatakse epitoopideks ja mille kohta juba teatakse, et inimese immuunsüsteem tunneb need ära ja nendele reageerib.

Seejuures on Gatherer ja kolleegid kasutanud ainult niisuguseid epitoope, mida on nemad ja teised teadlased varem edukalt läbi katsetanud.

Nüüd otsivad teadlased ravimitööstusest partnereid, kellega koostöös vaktsiine juba laborikatseteks sünteesida. Uute vaktsiinide turuletulek võtam mõistagi igal juhul aega, nii et seni ajame läbi olemasolevatega, õue minnes aga paneme salli kaela ja mütsi pähe ning enne sööki peseme käsi.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.