Papagoidel on parempoolne liiklus ({{commentsTotal}})

Suuremas osas maailma riikidest on liiklus parempoolne. Nüüd tuleb välja, et parempoolne on liiklus ka linnuriigis, vähemalt viirpapagoide seas.

Austraalia teadlased eesotsas Mandyam Srinivasaniga Queenslandi ülikoolist lasid lennata viirpapagoidel paarikaupa läbi kitsa tunneli, teine teisest otsast. Katseid tegid nad üle saja ja tervelt 84 protsendil juhtudest möödusid linnud teineteisest paremalt poolt. Mitte kordagi ei põrganud nad kokku.

Linnud valisid möödalennul sageli ka eri kõrgused, millega vältisid kokkupõrget ka neil harvadel juhtudel, kui neist üks miskipärast vasakule hoidis.

Selgus ka, et papagoide rühmahierarhias kõrgemal positsioonil olevad linnud lendasid tunnelis vastutulijast mööda pigem madalamal kõrgusel. Srinivasan ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et siin võib seletus peituda selles, et madalamale laskumine kulutab vähem energiat, kui kõrgemale tõusmine ja on seega linnule mugavam.

Autorid kirjutavad, et kuna lindude liikluskäitumisel on olnud aega areneda üle 150 miljoni aasta, võib seda lähemalt uurides leida võimalikke kokkupõrke vältimise strateegiaid ka droonide tarvis, mida lennutatakse tänapäeval ringi üha suuremal hulgal.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.