Papagoidel on parempoolne liiklus ({{commentsTotal}})

Suuremas osas maailma riikidest on liiklus parempoolne. Nüüd tuleb välja, et parempoolne on liiklus ka linnuriigis, vähemalt viirpapagoide seas.

Austraalia teadlased eesotsas Mandyam Srinivasaniga Queenslandi ülikoolist lasid lennata viirpapagoidel paarikaupa läbi kitsa tunneli, teine teisest otsast. Katseid tegid nad üle saja ja tervelt 84 protsendil juhtudest möödusid linnud teineteisest paremalt poolt. Mitte kordagi ei põrganud nad kokku.

Linnud valisid möödalennul sageli ka eri kõrgused, millega vältisid kokkupõrget ka neil harvadel juhtudel, kui neist üks miskipärast vasakule hoidis.

Selgus ka, et papagoide rühmahierarhias kõrgemal positsioonil olevad linnud lendasid tunnelis vastutulijast mööda pigem madalamal kõrgusel. Srinivasan ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et siin võib seletus peituda selles, et madalamale laskumine kulutab vähem energiat, kui kõrgemale tõusmine ja on seega linnule mugavam.

Autorid kirjutavad, et kuna lindude liikluskäitumisel on olnud aega areneda üle 150 miljoni aasta, võib seda lähemalt uurides leida võimalikke kokkupõrke vältimise strateegiaid ka droonide tarvis, mida lennutatakse tänapäeval ringi üha suuremal hulgal.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaÜhe minuti loeng: mis muudab koolilapsed õnnetuks?

Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Video: TalveAkadeemia teaduspäev

Tartus ja Tallinnas toimunud Tudengiteaduse nädal tipnes teaduskeskuses Ahhaa toimuva teaduspäevaga. Ettekandeid tudengite uurimistöödest sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel. Teadustööde selleaastaseks läbivaks märksõnaks oli sel aastal jätkusuutlikkus.

Energiatootjate süsinikuheitmete maht ei kasva

Maailma energiasektori süsinikdioksiidiheitmete hulk ei kasvanud mullu kolmandat aastat järjest.