Video: TTÜ ehitusteadlased lahendavad vananeva Mustamäe probleeme ({{commentsTotal}})

Paljude Mustamäe hoonete planeeritud eluiga ehk poolsada aastat on ümber saamas. Seetõttu uurivad Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) teadlased nende renoveerimisvõimalusi. TTÜ teadlane Simo Ilomets tutvustab lahendusena uudset ideed: krohvitud soojustuse asemel kasutada hoopis puitu.

TTÜ ehitusteaduskonna lektor Simo Ilometsa sõnul tekitavad mustamäelaste muret kõrged küttearved, fassaadide ja rõdude lagunemine ning sisekliima. Näiteks ligi pooltes korterites on kehva ventilatsiooni tõttu hallituse tekkimise risk.

„Kuna renoveerimisvajadus on vältimatu, oleme TTÜs viimastel aastatel uurinud seniste lahenduste toimivust. Lisaks arvutisimulatsioonidele ning laborikatsetele oleme teinud ka välitöid,“ rääkis Ilomets.

TTÜ teadlaste abiga korda tehtud Sõpruse puiestee 244 tüüphoone abil selgitas Ilomets, kuidas selliseid maju annaks tõhusalt puidu abil renoveerida ning peita puitelementide alla ära ka uudsed tehnosüsteemid.

Eeltoodetud puitelementidega renoveerimise plussidena toob Ilomets välja lühikese renoveerimistööde kestuse, puidu kui keskkonnasõbraliku materjali kasutamise, kõrgema kvaliteedi, tehnosüsteemide integreerimise võimaluse lisatavate paneelide sisse ning niiskusriskide parema haldamise võimaluse.

TTÜs on olemas kõik tarvilik uurimaks energiatõhusate ehitistega seonduvat. „Lisaks erinevatele tarkvaradele on meie käsutuses ka liginullenergia ehk A-klassi taseme testhoone, kus uurime tehnosüsteeme, sh taastuveenrgiaallikaid ja sisekliimat.“

Tulevikus lisandub Ilometsa sõnul senise krohvitud soojustuse kõrvale tehases toodetud puitelementidega välisseina soojustamine. Pilootprojektina kavatsetakse renoveerida liginullenergia tasemele üks viiekorruselise suurpaneelelamu Mustamäel.

Toimetaja: Marju HimmaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.