Meie galaktikaharu on arvatust suurem ({{commentsTotal}})

Meie galaktika, Linnutee, on spiraalne galaktika. Selle keskmest keerdub laiali neli suurt spiraaharu, mis sisaldavad kõik tohutul hulgal tähti. Kuid on ka väiksemaid harusid ja neist ühes, mis kannab nime Kohalik Haru, asub ka maakera koos Päikese ja kõigi inimestega. Nüüd on teadlased avastanud, et see on ikka omajagu suurem, kui seni arvatud.

Mark Reid Ameerika Ühendriikidest Harvard-Smithsoniani astrofüüsika keskusest ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et Kohalik Haru on nende arvutuste põhjal 20 000 valgusaasta pikkune ehk seniarvatust lausa neli korda pikem. Suurtest spiraalharudest on see aga ikka omajagu väiksem.

Reid ja kolleegid analüüsisid tulemuse saamiseks Kohalikust Harust pärinevat raadiolainelist kiirgust, mida on mõõtnud Ameerika Ühendriikides asuv kümnest mõõteandmest koosnev süsteem nimega Very Long Baseline Array.

Teadmine, et meie kohalik Linnutee haru pole mitte nii väike, kui seni arvatud, aitab võibolla mõnelgi meist end veidi tähtsamana tunda, kuid teadlastel on ikka hea meie Galaktika ehitust teada võimalikult täpselt.

Pühapäeval Vikerraadios kell 17.05 eetrisse minevas saates ''Labor'' tuleb samuti juttu Galaktika ehitusest. Astronoom Indrek Kolka räägib, mis tulemuseni on jõudnud kosmoseteleskoop Gaia oma galaktika tähtede kaardistamise töös. Geenistatistik Krista Fischer lahkab aga teadlase kommentaaris müütide ja teaduse vahelisi seoseid.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.