Koerad jäävad kopsuvähi avastamisel hätta ({{commentsTotal}})

Koer Autor: Marie Coleman/Creative Commons

Kuus hästi väljaõpetatud otsimiskoera proovile pannud teadlased nendivad, et neljajalgsed jäävad kopsuvähi avastamisel hätta. Kehvades tulemustes ei saa aga süüdistada loomade lõhnataju.

Kuigi isegi inimesed võivad suuta eristada triljonit lõhna, pole neist nina tundlikkuse poolest koertele vastast. Inimeste parimad sõbrad suudavad muu hulgas haista, kui diabeetikute veresuhkru tase on langenud ohtlikult madalale ja avastada mitmeid vähivorme, näiteks eesnäärme- ja kopsuvähki, pakkudes sellega ühte võimalikku alternatiivi tüüpilistele sõeluuringutele.

Värskes töös uuris Austrias asuva Kremsi ülikoolihaigla teadlaste juhitud töörühm 122 uurimisaluse näitel, kas koeri saaks kasutada ka kopsuvähi varajaseks avastamiseks. Neist 29l oli rinnavähk juba diagnoositud, kuid patsiente polnud veel ravitud. Kuut koera, kellega katseid tehti, oli eelnevalt treenitud 150st inimesest koosneva valimi peal.

Topeltpimekatsetest selgus, et koerad panid hingeõhu põhjal vähihaigetele õige diagnoosi 79-protsendilise täpsusega. Ent koerte hinnangul põdesid rinnavähki 66 protsenti täiesti tervetest inimestest. Diagnoosi tõsidust arvestades pole tegu kõige parema tulemiga.

Autorid spekuleerivad, et kõrge eksimisprotsent oli tingitud topeltpimekatse ülesehitusest. Kuna nii koerad ise kui ka nende peremehed ei teadnud, millistel inimestel vähk oli, ei olnud võimalik kasutada tavapärast premeerimissüsteemi, mis võis omakorda koeri segadusse ajada ning tekitada neis täiendavat stressi.

Seega arvavad nad, et sobiva katseprotokolli korral saab koeri kasutada ka kopsuvähi avastamiseks. Isegi kui neil on võrreldes elutute analüüsimasinatega teatavad puudused, näiteks tähelepanu lühidus ja nälg.

Uurimus ilmus ajakirjas Journal of Breath Research.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaÜhe minuti loeng: mis muudab koolilapsed õnnetuks?

Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Video: TalveAkadeemia teaduspäev

Tartus ja Tallinnas toimunud Tudengiteaduse nädal tipnes teaduskeskuses Ahhaa toimuva teaduspäevaga. Ettekandeid tudengite uurimistöödest sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel. Teadustööde selleaastaseks läbivaks märksõnaks oli sel aastal jätkusuutlikkus.

Energiatootjate süsinikuheitmete maht ei kasva

Maailma energiasektori süsinikdioksiidiheitmete hulk ei kasvanud mullu kolmandat aastat järjest.