Koerad jäävad kopsuvähi avastamisel hätta ({{commentsTotal}})

Koer
Koer Autor/allikas: Marie Coleman/Creative Commons

Kuus hästi väljaõpetatud otsimiskoera proovile pannud teadlased nendivad, et neljajalgsed jäävad kopsuvähi avastamisel hätta. Kehvades tulemustes ei saa aga süüdistada loomade lõhnataju.

Kuigi isegi inimesed võivad suuta eristada triljonit lõhna, pole neist nina tundlikkuse poolest koertele vastast. Inimeste parimad sõbrad suudavad muu hulgas haista, kui diabeetikute veresuhkru tase on langenud ohtlikult madalale ja avastada mitmeid vähivorme, näiteks eesnäärme- ja kopsuvähki, pakkudes sellega ühte võimalikku alternatiivi tüüpilistele sõeluuringutele.

Värskes töös uuris Austrias asuva Kremsi ülikoolihaigla teadlaste juhitud töörühm 122 uurimisaluse näitel, kas koeri saaks kasutada ka kopsuvähi varajaseks avastamiseks. Neist 29l oli rinnavähk juba diagnoositud, kuid patsiente polnud veel ravitud. Kuut koera, kellega katseid tehti, oli eelnevalt treenitud 150st inimesest koosneva valimi peal.

Topeltpimekatsetest selgus, et koerad panid hingeõhu põhjal vähihaigetele õige diagnoosi 79-protsendilise täpsusega. Ent koerte hinnangul põdesid rinnavähki 66 protsenti täiesti tervetest inimestest. Diagnoosi tõsidust arvestades pole tegu kõige parema tulemiga.

Autorid spekuleerivad, et kõrge eksimisprotsent oli tingitud topeltpimekatse ülesehitusest. Kuna nii koerad ise kui ka nende peremehed ei teadnud, millistel inimestel vähk oli, ei olnud võimalik kasutada tavapärast premeerimissüsteemi, mis võis omakorda koeri segadusse ajada ning tekitada neis täiendavat stressi.

Seega arvavad nad, et sobiva katseprotokolli korral saab koeri kasutada ka kopsuvähi avastamiseks. Isegi kui neil on võrreldes elutute analüüsimasinatega teatavad puudused, näiteks tähelepanu lühidus ja nälg.

Uurimus ilmus ajakirjas Journal of Breath Research.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.