Ajalooline Rosetta missioon jõuab lõpule ({{commentsTotal}})

Rosetta loodetakse kukutada piirkonda Ma’at. Autor: ESA/Rosetta/NavCam

Tosinkonna aasta eest komeeti 67P/Tšurjumov-Gerassimenko uurima saadetud sond Rosetta kukutatakse neljapäeva hilisõhtul komeedile. Automaatjaam jätkab teadusandmete kogumist ja Maale edastamist kokkupõrke hetkeni.

Rosetta saadetakse kokkupõrkekursile Eesti aja järgi 29. septembril kell 23.50. Seejuures loodetakse sond kukutada ovaalikujulisele maalapile telgede pikkusega 700x500 meetrit. Ma'at nime all tuntavast piirkonnast paiskub kosmosesse gaasi ja tolmuosakesi. Regiooni lähistel paikneb muu hulgas ka 130-meetrise läbimõõduga auk, mis kannab mitteametlikult nime Deir el-Medina. 2014. aasta lõpus komeedile kukutatud automaatjaama Philae viimsest puhkepaigast asub Rosetta planeeritav maandumispaik umbes kahe kilomeetri kaugusel.

Manöövri lõpuks ulatub Rosetta vertikaalsuunaline liikumiskiirus 0,3 m/s. Kokkupõrke hetkeks kasvab see komeedi nõrga gravitatsioonivälja tõttu 0,9 meetrini sekundis, mis on võrreldav inimeste jalutamiskiirusega. Umbes 19 kilomeetri pikkuse teekonna läbimiseks kulub ligikaudu 13,5 tundi. Selle vältel tehakse komeedi pinnast üksikasjalikumaid ülesvõtteid kui kunagi varem. Viimane ülesvõte tehakse plaani kohaselt komeedi pinnast kuni 15 meetri kauguselt. Iga piksel vastaks pildil vaid paarile millimeetrile.

Kuigi sõltuvalt aluspinnast võiks Rosetta instrumendid ja 32 meetri laiune päikesepaneel terveks jääda, ei saa teadlased seda tõenäoliselt kunagi täpselt teada. Eelprogrammeeritud käsurea tõttu lõpetab sond kokkupõrkel automaatselt tegevuse. Rahvusvahelise ettekirjutuse eesmärgiks on ennetada häireid süvakosmoses tegutsevate sondidega peetavates sideseanssides. Kuid isegi ilma selleta puudub Rosettal komeedile kukkudes võimalus oma antenn Maa poole suunata.

Kinnnitus Rosetta hukust jõuab Eesti aja järgi Maale reedel, 30. septembril kell 14.20, umbes 40 minutit pärast sündmuse toimumist – 67P/Tšurjumov-Gerassimenko asub planeedist pea 720 miljoni kilomeetri kaugusel.

Euroopa Kosmoseagentuuri ülekannet Rosetta viimastest tundidest võib näha siin.

Rosetta Grand Finale on Livestream

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaKuula, mis häält teevad lohukivid

Mis on lohukivid? Kuidas lohukivid seostuvad loodusmaastiku, üksteise ja muististega? Millist häält lohukivid teevad? Millist tüüpi kividega on kõige tõhusam lohke kivi sisse toksida? Kui kaua ühe lohu tegemine üldse aega võtab?

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Ka emased tihased laulavad

Talvise pööripäeva järel päevade pikenedes hakkavad linnud üha aktiivsemalt laulma. Kui mitte varem, siis hiljemalt jaanuari lõpu päikselistel päevadel võib rasva- ja sinitihaseid laulmas kuulda.