Eelprogrammeeritav materjal võib viia kujumuutvate implantaatideni ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Sheiko et al./Nature Communications

Materjale saab ajas oma kuju muutma panna ka ilma täiendavate väliste mõjutusteta, leiavad Põhja-Carolina ülikooli materjaliteadlased. Eelprogrammeeritavast hüdrogeelist võiks tõusta kasu näiteks meditsiinis.

''Õige sageli on vaja, et objektid muudaksid oma algset kuju. Elusorganismid teevad seda pidevalt. Mõtle näiteks õhku tõusvate lennukite ja lindude peale,'' ütles Sergei Sheiko, uurimuse juhtivautor ERR Novaatorile. Nii on teadlased ka mitmeid kirjeldusele vastavaid materjale ka varem valmistanud. Muutuste ahela käima lükkamine on nõudnud seni aga ühe või teise välismõju olemasolu, olgu selleks elektriväli, kindel temperatuur, valguse lainepikkus või pH tase.

Iga kord pole sobiliku signaali andmine aga kuigi kerge. Näiteks annab inimkeha endast kõik, et sisemine keskkond püsiks muutumatuna. Ära kuluks pigem taimerit meenutav lahendus. ''Näiteks siirdame inimkehasse implantaadi ja tahame, et see võtaks kindlal ajahetkel, ütleme pühapäeval kell kaks pärastlõunal, teise kuju,'' tõi keemik näite.

Sheiko töörühma poolt kirjeldatav polümeergeelist koosnev materjal põhineb kahel keemiliste sidemete võrgustikul. Kovalentsed sidemed talletavad elastsusenergiat, mis üritab iga hinna eest taastada objekti algset või antud lõplikku energiat. Piltlikult on see võrreldav kummipaelaga, mis võtab venitamise järel pea hetkeliselt oma algse kuju. Teine, vesinikusidemetel põhinev võrgustik on aga ajas muutuv. Sidemed katkevad ja taasmoodustuvad uues kohas.

See kõik võtab aga aega. Sõltuvalt sellest, kui palju kuskil üht või teist tüüpi sidemeid leidub, võtab materjal soovitud aja jooksul ühe või teise kuju. ''Veelgi enam, saame üksikutest erineva kiirusega muutuvatest eelprogrammeeritud tükkidest ehitada keerukamaid objekte. Näitkatsetes oli päris kummastav näha, et kuigi kõik üksikud tükid koosnesid täpselt samast materjalist, ulatus tükkide lahtivoltimiseks kuluv aeg minutitest tundideni,'' lisas Sheiko. Samas ei saa kujumuutust veel vähemalt hetkel kontrollida sekundi pealt, vaid jutt käib pigem minutitest.

Keemik näeb eelprogrammeeritavate materjalide ühe peamise kasutusalana meditsiini. Ent nagu tõestab allolev video, saab samast polümeerist valmistada ka silmailu pakkuvaid nipsasju.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature Communications.Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.