Inimene on vägivaldsuse pärinud oma eellastelt ({{commentsTotal}})

Miks on inimesed üksteise suhtes nii vägivaldsed? Miks tapavad inimesed oma liigikaaslasi? Teadlased ja filosoofid on selle üle sadu aastaid pead murdnud. Näiteks Thomas Hobbes arvas, et vägivaldsus on inimese loomulik seisund, Jean-Jacques Rousseau aga, et vägivaldseks võib inimese vormida teda ümbritsev keskkond.

Nüüd aga väidavad Hispaania teadlased evolutsioonibioloogilise uuringu põhjal, et inimest ja meie lähimaid ahvidest sugulasi iseloomustav kõrgendatud vägivaldsus pärineb vähemalt osaliselt meie kunagistelt ühistelt esivanematelt.

Jose Maria Gomez Granada ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature, et letaalne vägivald ehk otse välja öeldes tapmine tundub ühel osal primaatidest, nende seas ka inimesel kindlalt veres olevat.

Nad analüüsisid enam kui nelja miljoni surmajuhtumi kohta kogutud andmeid. Juhtumid hõlmasid enam kui tuhandet imetajaliiki ja enam kui kuutsada inimrühma kiviajast tänapäevane.

Ilmnes, et liigikaaslaste tapmiste arvele läks kõigist neist juhtudest umbes 0,3 protsenti. Kuid selles imetajate rühmas, mis hõlmab kõiki primaate, närilisi ja nende esivanemaid, on see protsent juba 1,1, primaatide ja meie kõige-kõige lähemate sugulaste seas 2,3.

Kõigi tänapäeva inimeste ühistest eellastest, kes ilmusid maamunale umbes 200 tuhande aasta eest, sai liigikaaslase käe läbi surma umbes kaks protsenti, mis on primaatide kohta üsna keskmine tulemus.

See aga kõik kokku viitabki, et inimesed on oma kalduvuse vägivaldsusele eellaastelt pärinud. Või vähemalt on sellel kalduvusel tugev pärilik komponent.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaSotsiaalmeedia keskkonna tarnija peab hiljemalt 24 tundi pärast vastava märgukirja saamist vastava sisuga materjali eetrist eemaldama.Sotsiaalmeedia keskkonna tarnija peab hiljemalt 24 tundi pärast vastava märgukirja saamist vastava sisuga materjali eetrist eemaldama.
Infoteadlane: närvidele käiva sõbra vaigistamisega teed iseendale karuteene

Valeuudiste, pettuste ja muu madala kvaliteediga info üha laienevat levikut saab selgitada inimeste piiratud tähelepanu ja informatsiooni üleküllusega. Valeinfo leviku piiramiseks ei piisa vaid inimeste eluterve kriitikameele arendamisest, tarvis läheb ka sotsiaalmeedia ettevõtete senisest jõulisemat sekkumist, selgub värskest teadustööst.

Vanalinna päevade avamineVanalinna päevade avamine
Postkommunismi varjud: vene elanikkonda iseloomustab endiselt skeptitsism

Kuigi peale valimisaktiivsuse on viimase 12 aasta jooksul suurenenud ka inimeste osalemine kodanikualgatustes, on Eesti elanikkond endiselt pigem võõrandunud ja skeptiline, selgub Tartu ülikooli ühiskonnateadlaste tehtud analüüsist. Siin mängib olulist rolli ka rahvuseline lõhe, mis on muutnud just siin elavad venelased pigem vaikselt protestivateks kui aktiivseteks kodanikeks.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.