Pesupesu saastab keskkonda rohke plastpuruga   ({{commentsTotal}})

Inimtegevus saastab keskkonda. Tundub, et sinna pole tänapäeval enam midagi parata, sest briti teadlaste uuringust selgub, et kasvõi niisuguses igapäevases teos nagu pesu pesemine tekib sadu tuhandeid plastkiude, millest pääsevad tõenäoliselt paljud läbi reoveepuhastite ka looduskeskkonda.

Plymouthi ülikooli teadlased tegid katseid, milles uurisid, mida sisaldab pesuvesi, milles on 30 kuni 40 kraadisel temperatuuril pestud mitmesuguseid sünteetilisest materjalist rõivaesemeid.

Doktorant Imogen Napper ja tema juhendaja Richard Thompson kirjutavad ajakirjas Marine Pollution Bulletin, et nende uuritud nende uuritud riidesortidest tekitab kõige rohkem mikrokiude akrüül. Kuuekilose pesukoguse puhul tekib keskmiselt 728 789 mikrokiudu. Polüestrist rõivaid pestes tekib mikrokiude 496 030 ja puuvilla-polüestri segamaterjal annab samadel tingimustel 137 951 mikrokiudu.

Pisikestest plastiosakestest koosnev saaste on eriti suureks mureks kujunenud maailma meredes, poolustelt ekvaatorini ja pinnast põhjani. See saaste kahjustab mereolendeid ja ka neist olenditest toituvaid inimesi. Hinnangute järgi sattub maailmamerre igal aastal 12 miljonit tonni plastprügi.

Nüüd on siis senisest selgemini teada, mis osa on siin mängida meie rõivastel. Ja tänane teaduslik soovitus oleks siis kanda rohkem puuvilla sisaldavaid rõivaid.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPuuviljad võisid anda hoogu primaatide aju suurenemisele

Inimeste eellaste ja teiste primaatide ajumaht hakkas kasvama puuviljarikka toidusedeli toel, selgub kümneid primaate hõlmanud uuringust. Ajukoore suurust indiviidi ümbritseva sotsiaalse rühmaga seostav Robin Dunbar peab tööd näiteks halvasti tehtud eeltööst.

Psühholoog: sobimatu õpikeskkond tekitab koolinoortes depressiooni

Märtsi-aprilli Horisondile antud intervjuus viitab Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse teadur Grete Arro, et tänasel koolisüsteemil on oma roll selles, miks 12–19-aastased Eesti noored tarvitavad rohkem kui eales varem rahusteid ja antidepressante.

WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud

Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.