USA astronaut kutsus noori üles uskuma, et neistki võivad saada kosmoselendurid ({{commentsTotal}})

USA astronaut Douglas Wheelock pidas ettekande Tallinna tehnikaülikooli innovatsioonikeskuses Mektory, kirjeldades elu rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS) ning kutsudes noori üles uskuma, et neistki võivad saada kosmoselendurid. Üheks läbivaks teemaks oli ka hirm, millega astronautidel tuleb toime tulla.

Douglas Wheelockil on selja taga kaks missiooni, ta on viibinud kosmoses 178 päeva ning teinud kosmosekõndi 43 tundi ja 30 minutit, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Töö orbiidil on suuresti koostöö USA ja Venemaa vahel. Tänagi tuli Wheelock Tallinnasse Moskvast.

Wheelock rääkis haaravalt veemulli käitumisest kaaluta olekus, 60 päikesetõusust ja -loojumisest ööpäeva jooksul, üksildustundest, mis paneb kosmoseavarustes tegema asju, millele varem ehk ei mõelnud, nagu luuletamine, ning hirmust, millega tuleb toime tulla.

"Kõigepealt, siia ilma sünnime me ainult kahe hirmuga - me kardame valju heli ja kukkumist. Kõik muu, mida sa kardad, see ilmselt on hirm läbikukkumise ees. Kuid kõik suured asjad, mida me iial näinud oleme, on välja kasvanud läbikukkumistest, tõsistest läbikukkumistest. Julgus ei ole mitte hirmu puudus, vaid hirmuga toimetulek," rääkis Wheelock.

Esimene avakosmossesse minek ehk kosmosekõnd on igal juhul ahhaa-elamus.

"Ja kui heitsin pilgu süvakosmosesse, oli mul tohutu hirm, et ma ei taha laevast lahti lasta. Võib-olla on see meie loomupärane kukkumise hirm, et kui ma lahti lasen, siis lendangi ära. Sa hoiad kinni, sest sa tunned, et sa kukud. Esimene asi, mida ma pidin tegema, oli veenma ennast, et kinnita see kolmemeetrine köidik või konks ja lase lahti," kirjeldas astronaut.

Wheelock rõhutas korduvalt, et ta oli tavaline laps, tavalisest linnast ja et astronaudiks ei saa erilised inimesed. Küll aga peab olema uudishimulik, peab julgema palju küsida ja tundma huvi teaduse vastu.

Toimetaja: Merili NaelOokean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.