USA astronaut kutsus noori üles uskuma, et neistki võivad saada kosmoselendurid ({{commentsTotal}})

USA astronaut Douglas Wheelock pidas ettekande Tallinna tehnikaülikooli innovatsioonikeskuses Mektory, kirjeldades elu rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS) ning kutsudes noori üles uskuma, et neistki võivad saada kosmoselendurid. Üheks läbivaks teemaks oli ka hirm, millega astronautidel tuleb toime tulla.

Douglas Wheelockil on selja taga kaks missiooni, ta on viibinud kosmoses 178 päeva ning teinud kosmosekõndi 43 tundi ja 30 minutit, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Töö orbiidil on suuresti koostöö USA ja Venemaa vahel. Tänagi tuli Wheelock Tallinnasse Moskvast.

Wheelock rääkis haaravalt veemulli käitumisest kaaluta olekus, 60 päikesetõusust ja -loojumisest ööpäeva jooksul, üksildustundest, mis paneb kosmoseavarustes tegema asju, millele varem ehk ei mõelnud, nagu luuletamine, ning hirmust, millega tuleb toime tulla.

"Kõigepealt, siia ilma sünnime me ainult kahe hirmuga - me kardame valju heli ja kukkumist. Kõik muu, mida sa kardad, see ilmselt on hirm läbikukkumise ees. Kuid kõik suured asjad, mida me iial näinud oleme, on välja kasvanud läbikukkumistest, tõsistest läbikukkumistest. Julgus ei ole mitte hirmu puudus, vaid hirmuga toimetulek," rääkis Wheelock.

Esimene avakosmossesse minek ehk kosmosekõnd on igal juhul ahhaa-elamus.

"Ja kui heitsin pilgu süvakosmosesse, oli mul tohutu hirm, et ma ei taha laevast lahti lasta. Võib-olla on see meie loomupärane kukkumise hirm, et kui ma lahti lasen, siis lendangi ära. Sa hoiad kinni, sest sa tunned, et sa kukud. Esimene asi, mida ma pidin tegema, oli veenma ennast, et kinnita see kolmemeetrine köidik või konks ja lase lahti," kirjeldas astronaut.

Wheelock rõhutas korduvalt, et ta oli tavaline laps, tavalisest linnast ja et astronaudiks ei saa erilised inimesed. Küll aga peab olema uudishimulik, peab julgema palju küsida ja tundma huvi teaduse vastu.

Toimetaja: Merili NaelLääneriikide tarbimise mõjul sureb Aasias kümneid tuhandeid inimesi

Ainuüksi Lääne-Euroopa ja Ameerika Ühendriikide jaoks mõeldud kaupade tootmisel tekkiv õhureostus viib Hiinas igal aastal enam kui 108 000 inimese enneaegse surmani. Kokku nõuab rahvusvahelisest kaubandusest tingitud õhureostus aastas enam kui 750 000 elu.

Alo Lõhmus: hindamatu huvi ja lämmatav kohustuslikkus

Kohustuslike ainete lisamisest õppekavadesse head nahka ei tule, see-eest nn loovainetes numbrilisest hindamisest loobumine on samm õiges suunas, leiab Alo Lõhmus Vikerraadio päevakommentaaris.

Labor: kured tulevad, õhulõhed sulguvad

Sookurg Ahja 5 on oma kevadisel kojurändel jäänud pikemalt peatuma Põhja-Iisraelis, kus inimesed toidavad teda ja veel tuhandeid liigikaaslasi maitsva maisiga. Noore kure panusest maailma teadusse räägib Eesti maaülikooli ornitoloog Aivar Leito.