Testosteroon teeb suuremeelseks ({{commentsTotal}})

Tihtilugu on väidetud, et meessuguhormoon testosteroon teeb mehe agressiivseks. Nüüd selgub aga, et see on ainult pool tõde. Rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Jean-Claude Dreheriga Iirimaalt Trinity College Dublinist tegid katseid, millest nähtub, et testosteroon võib suurendada ka heasoovlikkust.

Dreher ja kolleegid kutsusid vabatahtlikeks katseisikuteks 40 meest vanuses 18 kuni 30 aastat ja panid nad omavahel paarikaupa mängima niinimetatud ultimaatumimängu. See on just teaduskatseteks välja mõeldud mäng, milles ühele osalisele, pakkujale, antakse kätte teatav rahasumma.

Pakkuja teeb vastasmängijale pakkumise, kuidas raha omavahel jagada. Kui pakutud jaotus tundub vastasmängijale ehk vastajale vastuvõetav, siis nii tehaksegi ja mõlemad saavad kokkulepitud osa rahast endale. Kui aga vastaja peab pakkumist ebaõiglaseks ja ei nõustu sellega, siis ei saa raha kumbki mängija.

Selles katses süstisid teadlased mõnedele mängijatele mõnes mängus testosterooni, mõnes teises mängus aga platseebot. Mängu oli pisut modifitseeritud, nii et vastaja sai pakkujat pärast pakkumise vastuvõtmist või tagasilükkamist soovi korral veel lisaks karistada või premeerida.

Selgus, et kõrgendatud testosteroonitaseme puhul karistasid mängijad ebaõiglase pakkumise tegijaid karmimalt kui normaaltaseme puhul. Kuid kui pakkumine oli helde, siis premeerisid kõrgendatud testosteroonitasemega mängijad ka pakkujat lahkema käega.

Dreher ja kaasautorid kirjutavad Ameerika Ühendriikide riikliku teadusakadeemia toimetistes, et tulemused on kooskõlas viimasel ajal välja pakutud teooriaga, et testosteroon soodustab käitumist, mis aitab kaasa kõrgema sotsiaalse staatuse saavutamisele. Olukorras, kus staatuse tõstmiseks või kaitsmiseks võib abi olla agressiivsest käitumisest, toetab testosteroon seda, kuid mõnes muus olukorras, kus staatust kõrgendaks hoopis heasüdamlikkus ja vastutulelikkus, soodustab seesama hormoon hoopis nende käitumisjoonte ilmutamist.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.