Testosteroon teeb suuremeelseks ({{commentsTotal}})

Tihtilugu on väidetud, et meessuguhormoon testosteroon teeb mehe agressiivseks. Nüüd selgub aga, et see on ainult pool tõde. Rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Jean-Claude Dreheriga Iirimaalt Trinity College Dublinist tegid katseid, millest nähtub, et testosteroon võib suurendada ka heasoovlikkust.

Dreher ja kolleegid kutsusid vabatahtlikeks katseisikuteks 40 meest vanuses 18 kuni 30 aastat ja panid nad omavahel paarikaupa mängima niinimetatud ultimaatumimängu. See on just teaduskatseteks välja mõeldud mäng, milles ühele osalisele, pakkujale, antakse kätte teatav rahasumma.

Pakkuja teeb vastasmängijale pakkumise, kuidas raha omavahel jagada. Kui pakutud jaotus tundub vastasmängijale ehk vastajale vastuvõetav, siis nii tehaksegi ja mõlemad saavad kokkulepitud osa rahast endale. Kui aga vastaja peab pakkumist ebaõiglaseks ja ei nõustu sellega, siis ei saa raha kumbki mängija.

Selles katses süstisid teadlased mõnedele mängijatele mõnes mängus testosterooni, mõnes teises mängus aga platseebot. Mängu oli pisut modifitseeritud, nii et vastaja sai pakkujat pärast pakkumise vastuvõtmist või tagasilükkamist soovi korral veel lisaks karistada või premeerida.

Selgus, et kõrgendatud testosteroonitaseme puhul karistasid mängijad ebaõiglase pakkumise tegijaid karmimalt kui normaaltaseme puhul. Kuid kui pakkumine oli helde, siis premeerisid kõrgendatud testosteroonitasemega mängijad ka pakkujat lahkema käega.

Dreher ja kaasautorid kirjutavad Ameerika Ühendriikide riikliku teadusakadeemia toimetistes, et tulemused on kooskõlas viimasel ajal välja pakutud teooriaga, et testosteroon soodustab käitumist, mis aitab kaasa kõrgema sotsiaalse staatuse saavutamisele. Olukorras, kus staatuse tõstmiseks või kaitsmiseks võib abi olla agressiivsest käitumisest, toetab testosteroon seda, kuid mõnes muus olukorras, kus staatust kõrgendaks hoopis heasüdamlikkus ja vastutulelikkus, soodustab seesama hormoon hoopis nende käitumisjoonte ilmutamist.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaÜhe minuti loeng: mis muudab koolilapsed õnnetuks?

Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Video: TalveAkadeemia teaduspäev

Tartus ja Tallinnas toimunud Tudengiteaduse nädal tipnes teaduskeskuses Ahhaa toimuva teaduspäevaga. Ettekandeid tudengite uurimistöödest sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel. Teadustööde selleaastaseks läbivaks märksõnaks oli sel aastal jätkusuutlikkus.

Energiatootjate süsinikuheitmete maht ei kasva

Maailma energiasektori süsinikdioksiidiheitmete hulk ei kasvanud mullu kolmandat aastat järjest.