Kassid levisid maailmas kahe lainena ({{commentsTotal}})

Kasside kohta on teada, et kodukass pärineb metskassist. Et kasside kohta rohkem teada saada, analüüsisid kolm evolutsioonigeneetikut eesotsas Eva-Maria Geigliga Pariisist Jacques Monod' instituudist kasside mitokondrite DNA-d.

DNA-d võtsid nad üle kogu maailma paljudest arheoloogilistest leiupaikadest.kogutud kassiluudest, milles vanus ulatus 300 aastast tervelt 15 000 aastani. Analüüs näitas, et kodukassid on maailma laiali levinud vähemalt kahe suure lainena, millest esimene pääses valla mõni aeg pärast põllumajanduse teket Lähis-Idas ja teine pärast kassi kodustamist Vanas-Egiptuses.

Geigl ütles Oxfordis toimunud rahvusvahelisel biomolekulaarse arheoloogia sümpoosionil, et esimeses laines osalesid kassid, kes olid ise inimeste lähedusse elama asunud, et püüda närilisi, kes toitusid inimeste kasvatatud viljateradest. Teine laine tuli mõned tuhanded aastad hiljem, kui inimesed juba kodustatud kasse endaga Egiptusest muudesse maadesse kaasa viisid. Arvatavasti ikka selleks, et nad hiiri ja rotte püüaksid.

Geigl märkis, et kassi kodustamist on üsna vähe uuritud. Eriti võrreldes näiteks koera kodustamisega. Seetõttu on selle kohta ka veel suhteliselt vähe teada.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Andmeanalüüs: mees- või naisülemus – kumb on parem?

Kas eestlaste seas mõjutab arvamust oma ülemusest ülemuse sugu? Ülemuse omadused on olulised iga töötaja jaoks ja on tähtis, et jagatakse sarnaseid väärtushinnanguid. Erinevused võivad olla tingitud ka soost – kas see vastas tõele ka 2010. aastal? Seda uurisid Tartu ülikooli tudengid analüüsides sotsiaalteaduslikke andmeid.

Lasteaiaõpetajad peavad õpetust lapsekeskseks, kuid uuring näitab muud

Kuigi lasteaiaõpetajad on enda sõnul omaks võtnud 2008. aastal jõustunud õppekavas välja toodud lapsekeskse kasvatuse põhimõtted, ei lähe see kokku vaatlejate arvamusega, selgub värskelt kaitstud doktoritööst.