Kassid levisid maailmas kahe lainena ({{commentsTotal}})

Kasside kohta on teada, et kodukass pärineb metskassist. Et kasside kohta rohkem teada saada, analüüsisid kolm evolutsioonigeneetikut eesotsas Eva-Maria Geigliga Pariisist Jacques Monod' instituudist kasside mitokondrite DNA-d.

DNA-d võtsid nad üle kogu maailma paljudest arheoloogilistest leiupaikadest.kogutud kassiluudest, milles vanus ulatus 300 aastast tervelt 15 000 aastani. Analüüs näitas, et kodukassid on maailma laiali levinud vähemalt kahe suure lainena, millest esimene pääses valla mõni aeg pärast põllumajanduse teket Lähis-Idas ja teine pärast kassi kodustamist Vanas-Egiptuses.

Geigl ütles Oxfordis toimunud rahvusvahelisel biomolekulaarse arheoloogia sümpoosionil, et esimeses laines osalesid kassid, kes olid ise inimeste lähedusse elama asunud, et püüda närilisi, kes toitusid inimeste kasvatatud viljateradest. Teine laine tuli mõned tuhanded aastad hiljem, kui inimesed juba kodustatud kasse endaga Egiptusest muudesse maadesse kaasa viisid. Arvatavasti ikka selleks, et nad hiiri ja rotte püüaksid.

Geigl märkis, et kassi kodustamist on üsna vähe uuritud. Eriti võrreldes näiteks koera kodustamisega. Seetõttu on selle kohta ka veel suhteliselt vähe teada.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPuuviljad võisid anda hoogu primaatide aju suurenemisele

Inimeste eellaste ja teiste primaatide ajumaht hakkas kasvama puuviljarikka toidusedeli toel, selgub kümneid primaate hõlmanud uuringust. Ajukoore suurust indiviidi ümbritseva sotsiaalse rühmaga seostav Robin Dunbar peab tööd näiteks halvasti tehtud eeltööst.

Psühholoog: sobimatu õpikeskkond tekitab koolinoortes depressiooni

Märtsi-aprilli Horisondile antud intervjuus viitab Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse teadur Grete Arro, et tänasel koolisüsteemil on oma roll selles, miks 12–19-aastased Eesti noored tarvitavad rohkem kui eales varem rahusteid ja antidepressante.

WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud

Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.