Lugeja küsib: kas õige on kirjutada teadlaste öö või Teadlaste Öö? ({{commentsTotal}})

Head teadlaste ööd! Autor: Pressimaterjalid

Eesti keele instituudi vanemkeelekorraldaja Maire Raadik soovitab kasutada väiketähelist kirjaviisi.

"Meie soovitus lähtub asjaolust, et teadlaste öö on puhtakujuline kirjeldav nimetus: esimene sõna nimetab, kes on korraldajad ehk osalised, teine sõna täpsustab, mis liiki üritusega on tegemist (öö kui öine üritus),“ selgitab Raadik. Ta lisab, et sama kehtib ka näiteks muuseumiöö, ostuöö ja teiste nimetuste korral.

"Kirjeldavaid nimetusi kirjutatakse eesti keeles ikka väiketähega.“

Raadiku sõnul ei olene ürituste algustäht ka teksti laadist (ametlik dokument või tavatekst), nagu see on asutusenimetuste puhul. Neid viimaseid saab küll kirjutada kaht moodi: tavatekstis, näiteks ajalehes, väiketähega (Tartu ülikool, haridus- ja teadusministeerium), ametlikus tekstis, näiteks õigusaktis, suurega (Tartu Ülikool, Haridus- ja Teadusministeerium).

Üht ja sama üritust kirjutatakse teksti laadist olenemata alati ühtmoodi: kui on nimetus, siis läbinisti väiketähega (teadlaste öö, vanalinna päevad), nimed suure tähega (Gaudeamus, Prima Vista) ja pealkirjalaadsed pealkirjana, see tähendab jutumärkides (talgupäev "Teeme ära“, muuseumiöö "Öös on laineid“).

Keelekorraldaja lisas, et pealkirjamall on siiski suhteliselt universaalne ja soovi korral võib seda rakendada ka mõne nime või nimetuse puhul, näiteks võib kirjutada festival "Teadlaste öö“. "Ent läbiv suurtäht, nagu on selle artikli pealkirjas toodud näites, ei ole teadlaste öö puhul küll kuidagi põhjendatud."

Raadiku sõnul kiputakse mõnikord suure tähe kasutamist seal, kus seda reeglite järgi olema ei peaks, õigustama kaubamärgi staatusega, kuid kaubamärgi puutumatus ei tähenda kohustust järgida õigekirjast hälbivat vormistust jooksvas tekstis. "Teisisõnu: kui kellelgi on õnnestunud võtta patent ortograafiliselt vigase nimetuse peale, on nimetuse kasutajail õigus kirjutada jooksvas tekstis seda nimetust eesti õigekirja reeglite kohaselt,“ selgitab Raadik.

Sel aastal on teadlaste öö festivali teemaks teadus ja ulme, selleteemalised üritused toimuvad esmaspäevast reedeni üle Eesti. Head teadlaste ööd!​Kuula, mis häält teevad lohukivid

Mis on lohukivid? Kuidas lohukivid seostuvad loodusmaastiku, üksteise ja muististega? Millist häält lohukivid teevad? Millist tüüpi kividega on kõige tõhusam lohke kivi sisse toksida? Kui kaua ühe lohu tegemine üldse aega võtab?

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Ka emased tihased laulavad

Talvise pööripäeva järel päevade pikenedes hakkavad linnud üha aktiivsemalt laulma. Kui mitte varem, siis hiljemalt jaanuari lõpu päikselistel päevadel võib rasva- ja sinitihaseid laulmas kuulda.