Lugeja küsib: kas õige on kirjutada teadlaste öö või Teadlaste Öö? ({{commentsTotal}})

Head teadlaste ööd!
Head teadlaste ööd! Autor/allikas: Pressimaterjalid

Eesti keele instituudi vanemkeelekorraldaja Maire Raadik soovitab kasutada väiketähelist kirjaviisi.

"Meie soovitus lähtub asjaolust, et teadlaste öö on puhtakujuline kirjeldav nimetus: esimene sõna nimetab, kes on korraldajad ehk osalised, teine sõna täpsustab, mis liiki üritusega on tegemist (öö kui öine üritus),“ selgitab Raadik. Ta lisab, et sama kehtib ka näiteks muuseumiöö, ostuöö ja teiste nimetuste korral.

"Kirjeldavaid nimetusi kirjutatakse eesti keeles ikka väiketähega.“

Raadiku sõnul ei olene ürituste algustäht ka teksti laadist (ametlik dokument või tavatekst), nagu see on asutusenimetuste puhul. Neid viimaseid saab küll kirjutada kaht moodi: tavatekstis, näiteks ajalehes, väiketähega (Tartu ülikool, haridus- ja teadusministeerium), ametlikus tekstis, näiteks õigusaktis, suurega (Tartu Ülikool, Haridus- ja Teadusministeerium).

Üht ja sama üritust kirjutatakse teksti laadist olenemata alati ühtmoodi: kui on nimetus, siis läbinisti väiketähega (teadlaste öö, vanalinna päevad), nimed suure tähega (Gaudeamus, Prima Vista) ja pealkirjalaadsed pealkirjana, see tähendab jutumärkides (talgupäev "Teeme ära“, muuseumiöö "Öös on laineid“).

Keelekorraldaja lisas, et pealkirjamall on siiski suhteliselt universaalne ja soovi korral võib seda rakendada ka mõne nime või nimetuse puhul, näiteks võib kirjutada festival "Teadlaste öö“. "Ent läbiv suurtäht, nagu on selle artikli pealkirjas toodud näites, ei ole teadlaste öö puhul küll kuidagi põhjendatud."

Raadiku sõnul kiputakse mõnikord suure tähe kasutamist seal, kus seda reeglite järgi olema ei peaks, õigustama kaubamärgi staatusega, kuid kaubamärgi puutumatus ei tähenda kohustust järgida õigekirjast hälbivat vormistust jooksvas tekstis. "Teisisõnu: kui kellelgi on õnnestunud võtta patent ortograafiliselt vigase nimetuse peale, on nimetuse kasutajail õigus kirjutada jooksvas tekstis seda nimetust eesti õigekirja reeglite kohaselt,“ selgitab Raadik.

Sel aastal on teadlaste öö festivali teemaks teadus ja ulme, selleteemalised üritused toimuvad esmaspäevast reedeni üle Eesti. Head teadlaste ööd!​Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.