Pahupidi maailm, täielik jama ja Volkswagen: pilanobelid said jagatud ({{commentsTotal}})

Ig-bioloogiapreemia pälvinud Thomas Thwaites demonstreerib kitsena ringi karglemiseks sobivaid proteese.
Ig-bioloogiapreemia pälvinud Thomas Thwaites demonstreerib kitsena ringi karglemiseks sobivaid proteese. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eile jagati 26. korda auhindu kummaliste ja naljakate teadusavastuste eest. Ig-Nobeli preemiate laureaate jagus üle kogu maailma. Teiste seas tunnustati kivide tajutavat iseloomu ja sügava jama mõju uurinud teadlasi ning Volkswagenit ettevõtte hea töö eest autode heitgaasikoguse vähendamisel.

Nagu tavaks, oli kohal ka päris-Nobeli laureaate, kes auhinnad üle andsid. Preemia saajatele anti tänukõne jaoks täpselt 60 sekundit; aja lõppedes hakkas sekundeid jälgiv tütarlaps hõikama "Palun lõpeta! Igav, igav!". Samuti on libanobelite galal heaks tavaks lennutada saalis paberlennukeid. Väljaandjate eesmärgiks on tunnustada saavutusi, mis panevad algul naerma, seejärel aga mõtlema. Töödest saab ülevaate allolevalt graafikult:

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.