Pahupidi maailm, täielik jama ja Volkswagen: pilanobelid said jagatud ({{commentsTotal}})

Ig-bioloogiapreemia pälvinud Thomas Thwaites demonstreerib kitsena ringi karglemiseks sobivaid proteese. Autor: Reuters/Scanpix

Eile jagati 26. korda auhindu kummaliste ja naljakate teadusavastuste eest. Ig-Nobeli preemiate laureaate jagus üle kogu maailma. Teiste seas tunnustati kivide tajutavat iseloomu ja sügava jama mõju uurinud teadlasi ning Volkswagenit ettevõtte hea töö eest autode heitgaasikoguse vähendamisel.

Nagu tavaks, oli kohal ka päris-Nobeli laureaate, kes auhinnad üle andsid. Preemia saajatele anti tänukõne jaoks täpselt 60 sekundit; aja lõppedes hakkas sekundeid jälgiv tütarlaps hõikama "Palun lõpeta! Igav, igav!". Samuti on libanobelite galal heaks tavaks lennutada saalis paberlennukeid. Väljaandjate eesmärgiks on tunnustada saavutusi, mis panevad algul naerma, seejärel aga mõtlema. Töödest saab ülevaate allolevalt graafikult:

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaÜhe minuti loeng: mis muudab koolilapsed õnnetuks?

Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Video: TalveAkadeemia teaduspäev

Tartus ja Tallinnas toimunud Tudengiteaduse nädal tipnes teaduskeskuses Ahhaa toimuva teaduspäevaga. Ettekandeid tudengite uurimistöödest sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel. Teadustööde selleaastaseks läbivaks märksõnaks oli sel aastal jätkusuutlikkus.

Energiatootjate süsinikuheitmete maht ei kasva

Maailma energiasektori süsinikdioksiidiheitmete hulk ei kasvanud mullu kolmandat aastat järjest.