Ornitoloog: linde ajendab rändama "rahutus" ({{commentsTotal}})

Sookured
Sookured Autor/allikas: Veljo Runnel

Linnusõpradel on taas aeg otsida üles oma binoklid ja pikksilmad ning seada sammud vaatluspaikadesse, sest käes on igasügisene lindude ränne. Ornitoloog Tarvo Valkeri sõnul on oodata, et Eestist lendab läbi väga arvukas hulk värvulisi, aga Lääne-Eestis on näha ka palju hanesid ja sookurgi. Valker ütles, et parim aeg lindude vaatlemiseks on päikesetõusu ajal ja sellele järgnevatel tundidel.

"Ränne koondub kõige paremini sellistes paikades, mis on pikalt merre ulatuvad poolsaared. Näiteks Sõrve säär on Eesti üks parimaid rändevaatluskohti, Läänemaal Põõsaspea neem. Aga ka mõned linnud koonduvad ka sirgejoonelisemal rannikul, soovitan kindlasti külastada Kabli linnujaama Pärnumaal, lisaks sellele, et rändavaid linde niisama näeb, seal toimub ka rõngastumine ja näeb linde ka käest," märkis Valker ERR-i raadiouudistele.

Eestist läbi rändavad linnud tulevad valdavalt Loode-Venemaalt ja Skandinaaviast. Eesti on Läänemere piirkonnas suleliste jaoks väga oluline peatuspaik, kus jõudu koguda ja seepärast on oluline, et me oma märgalasid hoiaksime.

"Lääne-Eesti on vee- ja rannikulindudele rändepeatusalana üks äärmiselt oluline paik. Mõnede liikide puhul, ligikaudu kolmandik liikide kogupopulatsioonist teeb Lääne-Eesti märgaladel vahepeatuse ja see on ikkagi väga suur hulk. Kahtlemata on Eestil siin väga oluline vastutus."

Linde ajendab rändama "rahutus"

Valkeri sõnul on tegureid, mis linde rändele ajavad, mitmeid, aga ta tõi välja neist kõige olulisema. "Kõige suurem tähtsus on ikkagi sellel evolutsiooni käigus välja kujunenud rändeajastusel, ja see ilmneb sellise nähtuse näol nagu ränderahutus. Mingil teatud ajahetkel igal aasta tekib lindudel ränderahutus ja kui tuleb sobiv ilm, kus linnud ei pea liigselt energiat kulutama, siis nad hakkavadki rändama oma harjumuspäraste talvitusalade suunas."

Lennuvõimeliseks saanud lindudele on ränne kõige ohtlikum aeg nende elus. Kui väiksemaid linde ohustavad eelkõige röövlinnud, siis suurematele, nagu haned ja sookured võivad probleeme valmistada teele jäävad tehnorajatised, aga ka jahimehed.

Toimetaja: Merit MaaritsPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.