Kalad kaotavad parves isikupära ({{commentsTotal}})

Et iseloom pole vaid inimestele, vaid ka teistele loomadele ja isegi kaladele iseloomulik omadus, on teadlased teadnud juba mõnda aega. Nüüd selgub, et nii nagu inimesed, võivad suure massi osana tegutseda teistmoodi kui üksikisikuna, minetavad ka kalad parve liikmeks olles oma individuaalseid isikuomadusi.

Christos Ioannou ja ta kolleegid Inglismaalt Bristoli ülikoolist uurisid, kuidas käituvad ogalikud üksikult ja parves. Selgus, et nii nagu tihti ka inimrühmade juures tähelepandud, võtavad ka ogalikuparves juhtimise üle kõige vapramad isendid. Eriti olukordades, mis tunduvad kaladele ohtlikud. Kuid üldises plaanis ogalike isikupärased käitumisjooned parves olles kahvatusid.

Samas selgus, et isikuomaduste allasurutus polnud kestlik. Niipea kui kaladega jälle ühekaupa katseid tehti, avaldusid nende isikuomadused taas niisama selgesti, kui mingit parvesolekut ei oleks olnudki.

Ioannou ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et üksikkalade isikupära talitsemine aitab tegutseda parvel kindlat otsustamist vajavates olukordades ühtsena.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPuuviljad võisid anda hoogu primaatide aju suurenemisele

Inimeste eellaste ja teiste primaatide ajumaht hakkas kasvama puuviljarikka toidusedeli toel, selgub kümneid primaate hõlmanud uuringust. Ajukoore suurust indiviidi ümbritseva sotsiaalse rühmaga seostav Robin Dunbar peab tööd näiteks halvasti tehtud eeltööst.

Psühholoog: sobimatu õpikeskkond tekitab koolinoortes depressiooni

Märtsi-aprilli Horisondile antud intervjuus viitab Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse teadur Grete Arro, et tänasel koolisüsteemil on oma roll selles, miks 12–19-aastased Eesti noored tarvitavad rohkem kui eales varem rahusteid ja antidepressante.

WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud

Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.