Kalad kaotavad parves isikupära ({{commentsTotal}})

Et iseloom pole vaid inimestele, vaid ka teistele loomadele ja isegi kaladele iseloomulik omadus, on teadlased teadnud juba mõnda aega. Nüüd selgub, et nii nagu inimesed, võivad suure massi osana tegutseda teistmoodi kui üksikisikuna, minetavad ka kalad parve liikmeks olles oma individuaalseid isikuomadusi.

Christos Ioannou ja ta kolleegid Inglismaalt Bristoli ülikoolist uurisid, kuidas käituvad ogalikud üksikult ja parves. Selgus, et nii nagu tihti ka inimrühmade juures tähelepandud, võtavad ka ogalikuparves juhtimise üle kõige vapramad isendid. Eriti olukordades, mis tunduvad kaladele ohtlikud. Kuid üldises plaanis ogalike isikupärased käitumisjooned parves olles kahvatusid.

Samas selgus, et isikuomaduste allasurutus polnud kestlik. Niipea kui kaladega jälle ühekaupa katseid tehti, avaldusid nende isikuomadused taas niisama selgesti, kui mingit parvesolekut ei oleks olnudki.

Ioannou ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et üksikkalade isikupära talitsemine aitab tegutseda parvel kindlat otsustamist vajavates olukordades ühtsena.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Andmeanalüüs: mees- või naisülemus – kumb on parem?

Kas eestlaste seas mõjutab arvamust oma ülemusest ülemuse sugu? Ülemuse omadused on olulised iga töötaja jaoks ja on tähtis, et jagatakse sarnaseid väärtushinnanguid. Erinevused võivad olla tingitud ka soost – kas see vastas tõele ka 2010. aastal? Seda uurisid Tartu ülikooli tudengid analüüsides sotsiaalteaduslikke andmeid.

Lasteaiaõpetajad peavad õpetust lapsekeskseks, kuid uuring näitab muud

Kuigi lasteaiaõpetajad on enda sõnul omaks võtnud 2008. aastal jõustunud õppekavas välja toodud lapsekeskse kasvatuse põhimõtted, ei lähe see kokku vaatlejate arvamusega, selgub värskelt kaitstud doktoritööst.