Kuidas Iraani šahh Eestis kuldmünte jagas   ({{commentsTotal}})

Iraani šahh Mohammad Reza Pahlavi ja tema abikaasa Farah' (paremal) kohtumine Nõukogude Liidu juhi Leonid Brežneviga Moskvas 1970. aastal.
Iraani šahh Mohammad Reza Pahlavi ja tema abikaasa Farah' (paremal) kohtumine Nõukogude Liidu juhi Leonid Brežneviga Moskvas 1970. aastal. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Iraani šahhi Mohammad Reza Pahlavi külaskäik Nõukogude Eestisse 1972. aasta oktoobris on meie lähiajaloos tähelepanu vääriv sündmus. Seda juba ainuüksi seetõttu, et väljastpoolt tollast idablokki sattus riigijuhte siia harva.

Kuningliku paari visiidi ajalt tähistati 14. oktoobril ka keisrinna Farah Pahlavi sünnipäeva. Näiteks Sakus Eesti maaviljeluse ja maaparanduse teadusliku uurimise instituudi näituste paviljonis esines keiserlikule paarile sel puhul Saku 8-klassilise kooli puhkpilliorkester. Klarnetil musitseerinud Urmas Johandi mälestuste kohaselt mängiti siis šoti rahvaviisi ''Auld Lang Syne''. Lisaks kingiti keisrinnale sünnipäevaks korv paradiisilinnulilledega, mille ta küll kahjuks instituudi saali maha unustas. Šahhipaar tegi ka sissekande instituudi külalisteraamatusse, kirjutab Tartu ülikooli doktorant Andreas Johandi ajakirjas Horisont.

Näituste paviljonis serveeriti kaugetele külalistele ka kohalikke õunu, mida paluti aga kõigepealt Saku inimestel endil maitsta – veendumaks, et õunad mürgised pole.

Keisrinna sünnipäevapidu jätkus Mustamäel Kännu Kuke restoranis. Algselt pidi õhtusöök toimuma restoranis Astoria, aga kõrged ülemused Moskvast pidasid keldris asuvat restorani kroonitud peadele sobimatuks. Nagu idamaades kombeks, jagas keisripaari esindaja õhtusöögi järel restorani töötajatele kuldmünte, mis ajas ärevusse kõike valvsa pilguga jälginud julgeolekutöötajad. Kui esialgu otsustati julgeolekus, et mündid tuleb töötajate käest ära võtta, mõeldi viimaks siiski ringi – töötajad võisid mündid küll endale jätta, aga ainult tingimusel, et nad kõrgete külaliste kingitusest kellelegi ei räägi ega münte kellelegi ei näita.

Mis asjaoludel Iraani šahh üldse Eestisse sattus? Sellest saab lähemalt lugeda sügiseses Horisondis ilmunud loost ''Kui šahh Eestis õunu sõi ja kuldmünte jagas''.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.