Tuvid tunnevad sõnu ({{commentsTotal}})

Tuvisid on ammusel ajal kasutatud kirjakandjatena, aga nüüd tuleb peaaegu vaat et välja, et võibolla võis mõni tuvi oma kantava kirja ise ka läbi lugeda. See on muidugi väike liialdus, aga rühm Uus-Meremaa ja Saksa teadlasi eesotsas Damian Scarfiga Dunedinis paiknevast Otago ülikoolist õpetas neli kodutuvi (Columba livia) ära tundma tervet hulka kirjutatud sõnu.

Kuid enamgi veel, need õpetatud tuvid hakkasid seepeale vahet tegema ka suvalistel tähejadadel ja neile veel tundmatutel, kuid inglise keeles päriselt olemas olevatel sõnadel.

Iga tuvi õppis kõigepealt ära tundma 26 kuni 58 neljatähelist sõna, mida näidati neile arvutiekraanil. Ja kui siis näidati uusi tähekombinatsioone, millest mõned olid pärissõnad ja teised mitte, siis oskasid tuvid neil kahel päris hästi vahet teha. Iga keele sõnades on mõned tähekombinatsioonid loomuomased ja mõned teised lausa välistatud ning tuvid tegid neil juhtumitel vahet statistilisest juhusest täpsemini.

Scarf ja kaasautorid kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et tuvide nägemistalitlus, mille evolutsioon lahknes inimese nägemistalitluse evolutsioonist üle 300 miljoni aasta tagasi, võib seega üsna edukalt hakkama saada millegi nii inimlikuga kui kirjutatud sõnade õigekirja tunnetus.

Kuigi sõnade tähendusest, ega ka sellest, et sõnadel tähendus üldse olla võiks, tuvid tõenäoliselt midagi ei aimanud, annab uuringutulemus tuge teooriale, et inimese lugemisvõime on kujunenud sellest, et mõni nägemissüsteemi osis, mis algselt on tegelenud mõne meie argiümbruse aspekti visuaalse analüüsiga, on tänapäeva nõuetele vastavalt ümber kohanenud ja leiab nüüd kasutamist kirjamärkide töötlemisel.


Teadlase kommentaari annab pühapäeval, 18. septembril kell 15.05 Vikeraadios eetrisse minevas saates ''Labor'' kosmoloog Elmo Tempel. Etnobotaanikute uuematest töödest räägivad saates etnobotaanikud Renata Sõukand ja Raivo Kalle. Teaduskirjanik Tiit Kändler tutvustab majandusteadlase Tõnu Puu raamatut "Kunst, teadus ja majandus".

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.