Euroopa metsaelevant oli Aafrika metsaelevandi lähisugulane ({{commentsTotal}})

Ammusel ajal, üle 100 000 aasta tagasi elas ka Euroopa metsades elevante. Kui siiani arvati, et euroopa elevandid olid tänapäeva elevandiliikidest kõige lähemalt suguluses india elevandiga, siis ameerika ja saksa teadlaste genoomiuuring näitab, et euroopa elevantide lähimad sugulased elavad hoopis Aafrikas.

Kuid et aafrika elevante tuleb hiljutiste teadusavastuste valgusel jagada kahte eri liiki, siis saavad uuringu teinud teadlased täpsustada, et kunagised euroopa elevandid on kõige lähemad sugulased metsaelulise elevandiga Loxodonta cyclotis, mitte aga savannielanikust Loxodonta africana.

Huvitav on see, et euroopa elevant on nüüdse genoomianalüüsi põhjal aafrika metsaelevandile lähemgi sugulane kui aafrika metsaelevant ja aafrika savannielevant omavahel, ehkki viimaseid kahte peeti veel mõne aasta eest lausa üheks liigiks

Uuringu tegi teadlasrühm eesotsas Eleftheria Palkopoulou ja David Reichiga Harvardi ülikoolist ning Michael Hofreiteriga Potsdami ülikoolist. Tulemused tegid nad teatavaks Inglismaal Oxfordis toimunud seitsmendal rahvusvahelisel biomolekulaarse arheoloogia sümpoosionil.

Ajakiri Nature kirjutab, et sümpoosionil osalenud teadlaste sõnul on elevandiuuring paleogenoomika valdkonnas silmapaistev saavutus. Euroopa sirgevõhaline elevant Paleoloxodon antiquus on ka elevandi-ekspertide seas olnud üsna tundmatu, nüüd aga teatatakse esimese asjana: palun, siin on tema genoom.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaÜhe minuti loeng: mis muudab koolilapsed õnnetuks?

Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Video: TalveAkadeemia teaduspäev

Tartus ja Tallinnas toimunud Tudengiteaduse nädal tipnes teaduskeskuses Ahhaa toimuva teaduspäevaga. Ettekandeid tudengite uurimistöödest sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel. Teadustööde selleaastaseks läbivaks märksõnaks oli sel aastal jätkusuutlikkus.

Energiatootjate süsinikuheitmete maht ei kasva

Maailma energiasektori süsinikdioksiidiheitmete hulk ei kasvanud mullu kolmandat aastat järjest.