Euroopa metsaelevant oli Aafrika metsaelevandi lähisugulane ({{commentsTotal}})

Ammusel ajal, üle 100 000 aasta tagasi elas ka Euroopa metsades elevante. Kui siiani arvati, et euroopa elevandid olid tänapäeva elevandiliikidest kõige lähemalt suguluses india elevandiga, siis ameerika ja saksa teadlaste genoomiuuring näitab, et euroopa elevantide lähimad sugulased elavad hoopis Aafrikas.

Kuid et aafrika elevante tuleb hiljutiste teadusavastuste valgusel jagada kahte eri liiki, siis saavad uuringu teinud teadlased täpsustada, et kunagised euroopa elevandid on kõige lähemad sugulased metsaelulise elevandiga Loxodonta cyclotis, mitte aga savannielanikust Loxodonta africana.

Huvitav on see, et euroopa elevant on nüüdse genoomianalüüsi põhjal aafrika metsaelevandile lähemgi sugulane kui aafrika metsaelevant ja aafrika savannielevant omavahel, ehkki viimaseid kahte peeti veel mõne aasta eest lausa üheks liigiks

Uuringu tegi teadlasrühm eesotsas Eleftheria Palkopoulou ja David Reichiga Harvardi ülikoolist ning Michael Hofreiteriga Potsdami ülikoolist. Tulemused tegid nad teatavaks Inglismaal Oxfordis toimunud seitsmendal rahvusvahelisel biomolekulaarse arheoloogia sümpoosionil.

Ajakiri Nature kirjutab, et sümpoosionil osalenud teadlaste sõnul on elevandiuuring paleogenoomika valdkonnas silmapaistev saavutus. Euroopa sirgevõhaline elevant Paleoloxodon antiquus on ka elevandi-ekspertide seas olnud üsna tundmatu, nüüd aga teatatakse esimese asjana: palun, siin on tema genoom.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.