Statistika: Brexit Suurbritannias oli loogiline tulemus. Kas Austria on järgmine? ({{commentsTotal}})

Kõige suurema tõenäosusega võib tõsine diskussioon Euroopa Liidus olemise üle tõusta Austrias, kes on samuti olnud juba ajalooliselt suhteliselt Euroopa Liidu skeptiline.
Kõige suurema tõenäosusega võib tõsine diskussioon Euroopa Liidus olemise üle tõusta Austrias, kes on samuti olnud juba ajalooliselt suhteliselt Euroopa Liidu skeptiline. Autor/allikas: Flickr Creative Commons

Suurbritannia rahva tahe napilt ennast Euroopa Liidust välja hääletada on mitmete tegurite koosmõju, ütleb Tartu ülikooli sotsiaalpoliitika vanemteadur Mare Ainsaar.

“Kui vaadata, kellel üldse oli Euroopas selliseks otsuseks kõige enam potentsiaali siis on need just britid. Nimelt näitavad Euroopa sotsiaaluuringu andmed, et just brittide seas on viimastel aastakümnetel olnud enam neid, kes kahtlevad Euroopa Parlamendi usaldusväärsuses (vt joonist). Tõsi, skeptitsism Euroopa Liidu vastu on olnud veel suurem 2006.–2008. aastal, kuid siis ei küsitud referendumil rahva tahet,” rääkis teadur.

Kuna eeskuju on nakkav, on spekuleeritud selle üle, et kes oleks järgmine väljaastumise innustuse saaja. “Holland, kus algatuseks allkirju korjatakse on siiski suhteliselt Euroopa Parlamendi sõbralik riik ning seal on piisavalt ka liidu toetajaid,” lisas Ainsaar.

“Kõige suurema tõenäosusega võib tõsine diskussioon Euroopa Liidus olemise üle tõusta Austrias, kes on samuti olnud juba ajalooliselt suhteliselt Euroopa Liidu skeptiline.”

 

Mare Ainsaare kommentaar põhineb Euroopa sotsiaaluuringu andmetel. Euroopa sotsiaaluuring on Euroopa teadustaritu, mis sisaldab andmeid enam kui 30 riigi kohta. Andmed on kõigile vabaks ja tasuta kasutamiseks.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikoolOokean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.