Rektor Volli Kalm on Ühendkuningriigi ülikoolidega teaduskoostöö jätkumise suhtes optimistlik ({{commentsTotal}})

Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm. Autor: Postimees/Scanpix

Nädala eest Suurbritannias korraldatud referendum lõi riigi kahte lehte Euroopa Liitu jäämise ja ühendusest lahkumise osas ning hääletuse tulemusena jäid napilt peale euroliidust lahkumise pooldajad. Tekkinud olukord on teadusringkondades esile kutsunud tublisti meelehärmi. Tuntakse muret selle üle, kas ja kuidas saab tulevikus jätkuda osalemine rahvusvahelistes, iseäranis Euroopa Liidu struktuurivahendite toel algatatud uurimisprojektides või koostöö välisriikide teadlastega laiemalt.

Eesti ülikoolides õppivad ja töötavad Briti päritolu inimesed on juba meedias väljendanud ebakindlust tuleviku ees teadmata, kas nad saavad oma õpingute või uurimistööga siin jätkata või mitte. Seni, kuni Euroopa Liidu läbirääkimised ühe oma tuumikriigi edasiste sammude üle alles käivad, on võimalik vaid erinevaid stsenaariume vaagida.

ERR Novaator küsis Tartu ülikooli rektorilt Volli Kalmult, milline võiks olla Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise võimalik mõju rahvusvahelisele teaduskoostööle ja akadeemilisele mobiilsusele.

Vastab Volli Kalm:

Referendumi eelsed, kuid eriti järgsed päevad on näidanud, et Ühendkuningriigi ülikoolid olid üksmeelselt Brexiti vastu ning on praegu oma euroliidu partnereid aktiivselt informeerimas kindlast kavatsusest kõigi seniste koostöövormidega jätkata, olgu tegu siis Euroopa Liidust pärit üliõpilaste vastuvõtu, sealsete inimeste töölevõtuga akadeemilistele kohtadele, ühiste teadusprojektide jätkumise või uute taotlemisega.

Ka Tartu ülikool on saanud taolisi jätkuva koostöö kinnituskirju erinevatest ülikoolidest, nende seas Manchesteri, Glasgow ja Warwicki ülikoolist, Londoni ülikooli kolledžist (UCL) ja ülikoolide konsortsiumidest. Näiteks The League of European Research Universities (LERU), milles domineerivad sellised Suurbritannia ülikoolid nagu Oxford, Cambridge ja Edinburgh, kutsub just praegu meid ja veel kuut Kesk- ja Ida-Euroopa teadusülikooli ühiselt koordineeritud teaduskoostööle.

Euroopa Liidu peamine teadust ja kõrgharidust puudutav rahastamise meede ehk Horisont 2020 on ka praegu avatud mitmetele Euroopa Liidu partnerriikidele ning pole põhjust arvata, et Ühendkuningriik euroliidu välise riigina antud raamprogrammis osaleda ei saaks.

Samuti on Tartu ülikool koos Tallinna tehnikaülikooliga esitanud taotluse Horisont 2020 programmist rahastuse saamiseks IT-arenduskeskusele (ITEE Centre of Excellence in Digital Connected Economy), kus partneriks on ka Edinburghi ülikool. Oleme selle taotluse edu suhtes optimistlikud. Euroopa Liidu poolt oleks teadus-, arendus- ja kõrgharidusalase koostöö piiramine Suurbritanniaga rumal ja lühinägelik ning ma olen kindel, et seda ei juhtu.

Toimetaja: Signe Opermann, Tartu ülikoolLääneriikide tarbimise mõjul sureb Aasias kümneid tuhandeid inimesi

Ainuüksi Lääne-Euroopa ja Ameerika Ühendriikide jaoks mõeldud kaupade tootmisel tekkiv õhureostus viib Hiinas igal aastal enam kui 108 000 inimese enneaegse surmani. Kokku nõuab rahvusvahelisest kaubandusest tingitud õhureostus aastas enam kui 750 000 elu.

Alo Lõhmus: hindamatu huvi ja lämmatav kohustuslikkus

Kohustuslike ainete lisamisest õppekavadesse head nahka ei tule, see-eest nn loovainetes numbrilisest hindamisest loobumine on samm õiges suunas, leiab Alo Lõhmus Vikerraadio päevakommentaaris.

Labor: kured tulevad, õhulõhed sulguvad

Sookurg Ahja 5 on oma kevadisel kojurändel jäänud pikemalt peatuma Põhja-Iisraelis, kus inimesed toidavad teda ja veel tuhandeid liigikaaslasi maitsva maisiga. Noore kure panusest maailma teadusse räägib Eesti maaülikooli ornitoloog Aivar Leito.