Zika viirus ohustab ka nähtavate sümptomiteta emade lapsi ({{commentsTotal}})

Mikrotsefaalia all kannatav 4-kuune tüdruk.
Mikrotsefaalia all kannatav 4-kuune tüdruk. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kolmandal trimestril Zika viirusesse nakatumine ei vii pea mitte kunagi lootel mikrotsefaalia tekkeni, näitab Colombias läbiviidud suuruuring. Samas viitavad tulemused, et mahajäämus kolju ja aju arengus võib ilmneda isegi juhul, kui ema haigusse nakatumisse viitavaid sümptomeid ei ilmuta.

Teadlased võtsid ajakirjas New England Journal of Medicine ilmunud töö tarbeks vaatluse alla 1850 last ootavat naist, kes nakatusid viirusess eelmise aasta augustist käesoleva aasta aprillini. Analüüs näitas, et nakatumishetkeks vähemalt 27. nädalat rasedad naised, kes teadsid nädalase täpsusega oma nakatumisaega, ei toonud ilmale ühtegi mikrotsefaalia või mõne teise aju arenguhäirega last.

Kokku moodustasid kolmandal trimestril nakatunud naised valimist pea kolmandiku. Teadaolevalt esimesel ja teisel trimestril nakatunud naisi oli vastavalt 532 ja 702. Uuringu autorid nendivad, et analüüsi algusajaks polnud valdav enamik viimasesse kahte rühma kuulunud naistest veel sünnitanud, misläbi pole võimalik viiruse mõju kohta esimesel kahel trimestril veel midagi põhjapanevat öelda. Nii plaanivad nad valimit edasi jälgida.

Eelnevate teadustööde põhjal võib oletada, et Zika viirus häirib loote arengut eeskätt esimesel trimestril, mis on närvisüsteemi arengu seisukohast kriitilise tähtsusega. Teisel trimestril nakatunud naisi pole aga seni põhjalikult uuritud.

Kokku on Colombias alates Zika epideemia algusest nakatunud viirusesse vähemalt 65 000 inimest, kellest moodustavad rasedad naised pea 12 000. Seejuures diagnoositi haigus kõige sagedamini 15—29. aastatel naistel. Kolm korda sagedamini, kui samasse vanuserühma kuuluvatel meestel. Autorite hinnangul pole võimalik öelda, kas vahe on tingitud haiguse aladiagnoosimisest või nakatab viirus kergemini nooremaid naisi.

Märksa kindlamalt tõdevad nad aga, et tõenäoliselt on olnud Colombias nakkusjuhtumeid oluliselt rohkem. Keskmiselt neljal juhul viiest kulgeb haigus asümptomaatiliselt ehk nakatunud haiguse läbipõdemist ise ei märka. Ent nagu neli mikrotsefaaliaga ilmale tulnud last tõestavad, ei tähenda väliste sümptomite puudumine emal, et looted on haiguse eest kaitstud.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaOokean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.