Uutele keemilistele elementidele pakutakse nimesid ({{commentsTotal}})

Keemilisi elemente leidub looduses natukene üle 90, aga see ei sega teadlastel loomast laboris niisugusi elemente, mida looduses pole. Kuid kui element on loodud, siis tuleb sellele leida ka hea nimi.

 

Nüüd ongi rahvusvaheline Puhta ja Rakenduskeemia Liit pakkunud välja nimed kolmele tehislikule elemendile, mille avastamist seesama liit ise mullu ka tunnustas. Nimed on esialgsed ja soovituslikud ning rahvusvaheline liit ootab üldsuselt arvamusi ja kommentaare.

Praeguse seisuga soovitakse element aatomnumbriga 115 nimetada moskooviumiks tähisega Mc, mitte küll Moskva linna, vaid seda ümbritseva Moskva oblasti auks, kus asub asutus, milles element loodi – Dubna tuumauuringute ühisinstituut.

Elemendile 117 pakutakse nimeks tennessiintähisega Ts Tennessee osariigis asuva Oak Ridge\i riikliku laboratooriumi, Vanderbildti ülikooli ja Tennessee ülikooli auks, mille vahelises koostöös see element loodi.

Elemendile 118 pakutakse nimeks oganessoon tähisega Og tunnustamaks armeenia päritolu vene tuumafüüsikut Juri Oganesjani, kes on üks tehniliste elementide alaste uuringute teerajajaid.

Kui tõsiseid vastuväiteid ei tule, siis kiidab Puhta ja Rakenduskeemia Liit uute elementide nimetused ja tähised heaks arvatavasti juba sel aastal.

Uute elementidega saab lõpetatud elementide perioodilisustabeli seitsmes rida. Nende loomine ja uurimine on andnud väidetavalt uut tuge ka niinimetatud stabiilsussaare ideele, mis käidi välja 1960. aastatel ja mille järgi mõned rasked aatomid püsivad paremini koos kui mõned neist pisut kergemad aatomid.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaSotsiaalmeedia keskkonna tarnija peab hiljemalt 24 tundi pärast vastava märgukirja saamist vastava sisuga materjali eetrist eemaldama.Sotsiaalmeedia keskkonna tarnija peab hiljemalt 24 tundi pärast vastava märgukirja saamist vastava sisuga materjali eetrist eemaldama.
Infoteadlane: närvidele käiva sõbra vaigistamisega teed iseendale karuteene

Valeuudiste, pettuste ja muu madala kvaliteediga info üha laienevat levikut saab selgitada inimeste piiratud tähelepanu ja informatsiooni üleküllusega. Valeinfo leviku piiramiseks ei piisa vaid inimeste eluterve kriitikameele arendamisest, tarvis läheb ka sotsiaalmeedia ettevõtete senisest jõulisemat sekkumist, selgub värskest teadustööst.

Vanalinna päevade avamineVanalinna päevade avamine
Postkommunismi varjud: vene elanikkonda iseloomustab endiselt skeptitsism

Kuigi peale valimisaktiivsuse on viimase 12 aasta jooksul suurenenud ka inimeste osalemine kodanikualgatustes, on Eesti elanikkond endiselt pigem võõrandunud ja skeptiline, selgub Tartu ülikooli ühiskonnateadlaste tehtud analüüsist. Siin mängib olulist rolli ka rahvuseline lõhe, mis on muutnud just siin elavad venelased pigem vaikselt protestivateks kui aktiivseteks kodanikeks.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.