Uutele keemilistele elementidele pakutakse nimesid ({{commentsTotal}})

Keemilisi elemente leidub looduses natukene üle 90, aga see ei sega teadlastel loomast laboris niisugusi elemente, mida looduses pole. Kuid kui element on loodud, siis tuleb sellele leida ka hea nimi.

 

Nüüd ongi rahvusvaheline Puhta ja Rakenduskeemia Liit pakkunud välja nimed kolmele tehislikule elemendile, mille avastamist seesama liit ise mullu ka tunnustas. Nimed on esialgsed ja soovituslikud ning rahvusvaheline liit ootab üldsuselt arvamusi ja kommentaare.

Praeguse seisuga soovitakse element aatomnumbriga 115 nimetada moskooviumiks tähisega Mc, mitte küll Moskva linna, vaid seda ümbritseva Moskva oblasti auks, kus asub asutus, milles element loodi – Dubna tuumauuringute ühisinstituut.

Elemendile 117 pakutakse nimeks tennessiintähisega Ts Tennessee osariigis asuva Oak Ridge\i riikliku laboratooriumi, Vanderbildti ülikooli ja Tennessee ülikooli auks, mille vahelises koostöös see element loodi.

Elemendile 118 pakutakse nimeks oganessoon tähisega Og tunnustamaks armeenia päritolu vene tuumafüüsikut Juri Oganesjani, kes on üks tehniliste elementide alaste uuringute teerajajaid.

Kui tõsiseid vastuväiteid ei tule, siis kiidab Puhta ja Rakenduskeemia Liit uute elementide nimetused ja tähised heaks arvatavasti juba sel aastal.

Uute elementidega saab lõpetatud elementide perioodilisustabeli seitsmes rida. Nende loomine ja uurimine on andnud väidetavalt uut tuge ka niinimetatud stabiilsussaare ideele, mis käidi välja 1960. aastatel ja mille järgi mõned rasked aatomid püsivad paremini koos kui mõned neist pisut kergemad aatomid.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTäisnimekiri võitjatest: tänavused parimad õpilastööd

Parimad õpilasteadlased üle Eesti kogunesid Tallinnasse lauluväljakule esitlema oma uurimistööde tulemusi ning reede pärastlõunal jagati välja riiklikud tunnustused parimate tööde autoritele ja juhendajatele.

Uuendatud: 16:04 
Steve.Steve.
Kodanikuteadlased leidsid uut tüüpi virmalise

Kodanikuteadlased on üheskoos elukutseliste füüsikutega kirjeldanud uut tüüpi virmalist. Steve'iks nimetatud atmosfäärinähtus toob esile sotsiaalmeedia kasvava olulisuse teadusuuringutes.

ALICE eksperiment.
Põrgutis võis tekkida tilgake noort universumi

Vaid mõni miljondik pärast Suurt Pauku täitis universumi aine algosakestest – kvarkidest ja gluoonitest – koosnev ülikuum supp. Suure Tuumaosakeste Põrguti juures töötavad füüsikud teatavad nüüd, et sarnast ainet saab tekitada ka tavaliste vesinikutuumade põrgutamisega. Avastus võib hõlbustada nii universumi algusaegade uurimist kui ka füüsika alustõdede mõistmist.