Uutele keemilistele elementidele pakutakse nimesid ({{commentsTotal}})

Keemilisi elemente leidub looduses natukene üle 90, aga see ei sega teadlastel loomast laboris niisugusi elemente, mida looduses pole. Kuid kui element on loodud, siis tuleb sellele leida ka hea nimi.

 

Nüüd ongi rahvusvaheline Puhta ja Rakenduskeemia Liit pakkunud välja nimed kolmele tehislikule elemendile, mille avastamist seesama liit ise mullu ka tunnustas. Nimed on esialgsed ja soovituslikud ning rahvusvaheline liit ootab üldsuselt arvamusi ja kommentaare.

Praeguse seisuga soovitakse element aatomnumbriga 115 nimetada moskooviumiks tähisega Mc, mitte küll Moskva linna, vaid seda ümbritseva Moskva oblasti auks, kus asub asutus, milles element loodi – Dubna tuumauuringute ühisinstituut.

Elemendile 117 pakutakse nimeks tennessiintähisega Ts Tennessee osariigis asuva Oak Ridge\i riikliku laboratooriumi, Vanderbildti ülikooli ja Tennessee ülikooli auks, mille vahelises koostöös see element loodi.

Elemendile 118 pakutakse nimeks oganessoon tähisega Og tunnustamaks armeenia päritolu vene tuumafüüsikut Juri Oganesjani, kes on üks tehniliste elementide alaste uuringute teerajajaid.

Kui tõsiseid vastuväiteid ei tule, siis kiidab Puhta ja Rakenduskeemia Liit uute elementide nimetused ja tähised heaks arvatavasti juba sel aastal.

Uute elementidega saab lõpetatud elementide perioodilisustabeli seitsmes rida. Nende loomine ja uurimine on andnud väidetavalt uut tuge ka niinimetatud stabiilsussaare ideele, mis käidi välja 1960. aastatel ja mille järgi mõned rasked aatomid püsivad paremini koos kui mõned neist pisut kergemad aatomid.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaMartin Kuusk.Martin Kuusk.
Haiguse lugu: elu eluaegse närvihaigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Video ja fotod: Maa varjutas Kuu
Uuendatud: 07.08

Suuremal osal idapoolkeral sai esmaspäeva õhtul jälgida osalist kuuvarjutust. Eestis tõusis Kuu seekord varjutuse täispikkuses nägemiseks paraku liiga hilja. Vaatemängust võis aga osa saada ERR Novaatori vahendusel.

Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.
Randel Kreitsberg: keda huvitavad mesilased?!

Ajal, mil kõik Eesti meediakanalid pasundavad surnud mesilastest jäetakse tähele panemata ja mõistmata, et tegemist on meeldetuletusega millegi hoopis suurema kohta. Loomulikult, mesilaste suremine on nõretav greenpeace’ilik juhtum, mis aitab probleemile lihtsustatud ja kõigile arusaadaval moel tähelepanu pöörata. Kuid probleem ei ole mesilaste suremises!

Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.
Saturni kuult leiti elu tekkimiseks tarvilikke molekule

Saturni suurimal kuul Titanil laiuvad ainsa paigana Päikesesüsteemis peale Maa järved ja ookeanid, muutes selle üheks paljutõotavamaks kohaks, kust otsida maavälist elu. Teadlased on leidnud nüüd kuu atmosfäärist molekule, millest saaksid elusorganismid ehitada rakke meenutavaid membraane.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.