Ühe Minuti Loeng: mis on terrorism? ({{commentsTotal}})

Terrorismil on palju definitsioone. Mis ühele inimesele tähendab terrorismi, võib teisele olla vabadusvõitlus. ÜRO-s puudub tänaseni ühtne arusaam terrorismist. Mõiste puudub – küll aga rakendatakse terrorismi-vastast võitlust, nendib Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi rahvusvaheliste suhete lektor Tiiu Pohl:

 

Meie, see tähendab Lääne-Euroopa, Põhja-Ameerika ja paljude teiste maailma riikide ja rahvaste mõistes on terrorism kriminaalne tegevus, mille eesmärgiks on poliitiliste eesmärkide saavutamine vägivaldsete meetodite kaudu. Lisaks on oluline tekitada ühiskonnas hirmu. Vägivald on meetod, aga mitte eesmärk omaette. Terrorism ei võrdu islamiga – see on erilaadne kriminaalne tegevus kogu maailmas.

20. sajandil muutus lokaalne terrorism rahvusvaheliseks ja 21. sajandil üleilmseks, tuntuimad grupid ja nimed – al Qaeda ja Osama bin Laden. Viimane alustas ka oma grupeeringu laiendamist erinevate võrgustike kaudu juba 1990. aastatel.

1990. aastate alguses kasutasid terroristid esmakordselt postisüsteemi, kui Mehhiko Zapatista-nimelise liikumise sõjaline liider Marcos kutsus inimõiguste eest võitlevaid organisatsioone annetama oma rühmitusele raha.

Kaitstud ei ole maailm ka massihävitusrelvade puhul. Aum Shinrikyo-nimeline terroristlik organisatsioon kasutas 1995. aastal Tokyos keemiarelva.

Praeguseks võime me üllatuslikult rääkida terrorismi puhul terminitega kui ''avatud ühiskond'', ''teadmispõhine ühiskond'', ''e-õpe'', ''leidlikkus'' ja ''innovatsioon''. Kõik positiivsed kontseptsioonid, mis tähistavad tavaelus edasiminekut ja progressi – on samalaadselt, aga negatiivse sisuga esindatud terroristlikus keskkonnas.

Terrorismi-vastane võitlus on seda keerukam, et 21. sajandil on meil tegemist ühelt poolt kübermaailmaga ning teiselt poolt indiviidi ja psühholoogiaga. Kui kübermaailm on keeruline, kuid siiski hallatav – ei sa sama öelda indiviidi ja tema eeldatava käitumise kohta.

Tekkinud uued terrorismi-vormid – nähtamatud ''uinunud grupid'' (sleeping cells), kes on iga hetk valmis ründama; ette-äraarvamatu üksik-hunt-terrorist-ründaja. Viimase näideteks on Breiviku juhtum Norras (2011) ja Bostoni Maratoni pommitamised (2013). Neid ette näha ei saa.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaEndel Tulving pälvis oma mälu-alaste tööde eest väga maineka auhinna.Endel Tulving pälvis oma mälu-alaste tööde eest väga maineka auhinna.
Lugu, kuidas mootorrattaõnnetus aitas avastada episoodilist mälu

Eesti päritolu Kanada eksperimentaalpsühholoog Endel Tulving kirjutab Sirbis loo sellest, kuidas mootorattaõnnetuse läbi teinud noormehe uurimine aitas tal "avastada" episoodilist mälu.

Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Selgusid energiasäästu konkursi Negavatt võitjad

Tartus selgusid Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) energia- ja ressursisäästu konkursi Negavatt neljanda hooaja võitjad.

Maa ülaatmosfäär.
Raadioside tekitas Maa ümber kaitsva mulli

Raadiosideks kasutatavate madalasageduslike raadiolainete ja kõrge energiaga osakeste vastastikmõju tekitab aeg-ajalt Maa ümber mulli, mis aitab kaitsta planeeti päikesetormide laastava mõju eest, nähtub Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuri (NASA) vaatlustest.

 

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.